Wpis z mikrobloga

Pruska baba kamienna z Poganowa
Wczesnośredniowieczną kamienną rzeźbę, zwaną także idolem, odkryto w czasie prac wykopaliskowych w liczącym tysiąc lat centrum kultowym w Poganowie (woj. warmińsko-mazurskie) w roku 2005. Jest to jedyny odnaleziony do tej pory tego typu obiekt na dawnych ziemiach pruskich. Miejsce kultu w Poganowie badano w ciągu kolejnych 3 lat, co ciekawe badania miały charakter ratowniczy ze względu na... działalność dzików.
Prócz kamiennej "baby" odnaleziono tam paleniska, skupiska kości zwierzęcych i kamieni (90% kości należało do koni), ceramikę (datowana szeroko na X-XII wiek ze względu na naruszenie warstw przez żerujące zwierzęta), obręcze wiadra, przęśliki, paciorek. Znaleziska jednoznacznie świadczą o tym, że było to miejsce kultu i składania ofiar ze zwierząt.
Antropomorficzna rzeźba kamienna ma wysokość 114 cm, powstała z jednej bryły tonalitu (skała magmowa głębinowa). Rzeźbę wykonano przez powierzchowne skucie warstw kamienia i przez wykorzystanie jego naturalnych kształtów czy skupisk minerałów na kamieniu. Najwyraźniej widoczny jest nos w postaci pionowej kreski, widać również lekko wypukłe oczy, doszukać można się również brody, ust i wąsów. Poniżej przedstawienia twarzy poprowadzono skośnie do dołu linie, prawdopodobnie ręce postaci. Po prawej stronie na wysokości zakończenia brody postaci widoczny jest być może róg do picia, nierzadki w podobnych rzeźbach. Obróbkę kamienia zakończono 17 cm powyżej dolnego krańca kamienia, więc mógł być to poziom zagłębienia w gruncie rzeźby.

W 2012 roku odnaleziono w Poganowie drugą babę. Rzeźba znaleziona na grodzisku składa się z dwóch elementów wykonanych z tego samego rodzaju kamienia – czerwono-brunatnego granitu rapakiwi. Kamienna głowa rzeźby, z zaznaczonymi rysami twarzy i podbródkiem, osadzona była prawdopodobnie na większym kamieniu, który pełnił funkcję tułowia postaci.

# #

#artefaktnadzis #historia #archeologia #dyktapoleca
HorribileDictu - Pruska baba kamienna z Poganowa
Wczesnośredniowieczną kamienną rzeź...

źródło: comment_hpKnWIoOLykznjco4L0l1TJWWbIHke0u.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@HorribileDictu: To ciekawe, w jaki sposób odwzorowywali ludzkie postaci. Bo są delikatnie rzecz ujmując mało realistycznie. Gdzie już w starożytności technika była na tyle rozwinięta, że rzeźbiono całkiem realistyczne figury. Wiadomo upływ czasu swoje robi i pewnie też rzeźba niszczała. Tutaj "panna z rybą" ze Ślęży. Również wczesnośredniowieczna rzeźba. Niektórzy wiążą ją z aktywnością Celtów na tym rejonie.
kochman86 - @HorribileDictu: To ciekawe, w jaki sposób odwzorowywali ludzkie postaci....

źródło: comment_aLwB2ANBYilm5iTJXV9EN7OaxUajzgIR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@HorribileDictu: No to możemy tylko przypuszczać czy tak mogło być. Bo o koncepcji chyba nic pewnego powiedzieć nie można. Bo w przypadku np. tej panny z rybą, nie wiadomo do końca kto wyrzeźbił posąg. Niektórzy mówią o Celtach, inni o kulturze łużyckiej. Ale już pomijając np. rzeźby starożytnej Grecji czy Rzymu. Tutaj moja fotka z muzeum w Berlinie. Ta rzeźba pochodzi z półwyspu arabskiego, szacuje się ją na VIII wiek
kochman86 - @HorribileDictu: No to możemy tylko przypuszczać czy tak mogło być. Bo o ...

źródło: comment_XjXiyrqgB513OxVUky2F0WdspGKiXsZh.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@HorribileDictu: No zgadza się, zgadza. Ale w końcu była też, jakaś wymiana handlowa. Jakieś kontakty utrzymywali. O tym okresie historii terenów Polski, przed chrztem mało się mówi. Mało jest też informacji. A szkoda, bo to taka najbardziej zagadkowa historia. W szkole to uczyli tak, że jakieś tam były plemiona, sobie żyli i żyli, i nagle sruuu chrzest Polski. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@kochman86: Jeszcze taka mała ciekawostka co do nazwy miejscowości Poganowo. Nazwa powstała po 1945 roku w oparciu o informacje o istnieniu w tym miejscu grodziska na wzniesieniu. Od kilkudziesięciu lat wieś jest całkowicie wyludniona.
  • Odpowiedz