Wpis z mikrobloga

Co by się stało z ciałem człowieka gdyby:
1. Zostawić je w skafandrze (załóżmy że miał zawał w kosmosie, skafander nie naruszony) na Księżycu w miejscu gdzie jest dzień i noc
2. Zostawić je w skafandrze na Księżycu gdzie nigdy nie świeci słońce
3. Tak samo jak w 1 i 2, tylko bez skafandra, ewentualnie z rozbitą szybką?
Rozłożyłoby się tak jak na Ziemi? Jakby wyglądało np za rok, sto lat, milion lat?

#kosmos #biologia #astrobiologia
  • 10
@Goglez: 1. rozłożyłoby się
2. rozłożyłoby się
3. nie rozłożyłoby się

1 i 2 - skafander utrzymuje ziemskie ciśnienie i temperatury, które sprzyjają rozkładowi
3 - bez skafandra na ciało działa niemal próżnia i minusowe temperatury - znakomite środki konserwujące ;)

Oczywiście założyłem, że skafander cały czas działa. Gdyby nie działał, to tak jak w punkcie 3.
3 - bez skafandra na ciało działa niemal próżnia i minusowe temperatury - znakomite środki konserwujące ;)


@Arveit: Ale coś by się z tym ciałem stało? Bo chyba nie zachowałoby się w takim samym stanie przez wiele lat. Noi tam gdzie Słońce świeci może być większa temperatura niż na Ziemi.
1. Zostawić je w skafandrze (załóżmy że miał zawał w kosmosie, skafander nie naruszony) na Księżycu w miejscu gdzie jest dzień i noc

Jakby wyglądało np za rok, sto lat, milion lat?

@Goglez: Skafander po kilkudziesięciu-kilkuset latach rozpadłby się w proch, zniszczony potężnym promieniowaniem i ciągłymi wahaniami temperatury. Trudno powiedzieć, co stałoby się z ciałem.

2. Zostawić je w skafandrze na Księżycu gdzie nigdy nie świeci słońce

Zwłoki zamarzłyby na kamień.
@Arveit: 1 i 2 - bez podłączonej aparatury utrzymuje na zawsze czy tylko przez kilka godzin?
3 - zamarznie, a wcześniej wyparuje cała woda na powierzchni ciała. Ślina w przypadku otwartych ust też.
@push3k-pro: Bez podłączonej aparatury korzystne warunki utrzymują się przez kilka godzin. Ale aparatura na pewno jest skonstruowana tak, by działać przez kilka dni bez ładowania np. akumulatorów. Pomieszałem w poprzednim komentarzu trochę :D
@Goglez: nie znam temperatury i ciśnienia na księżycu, ale w przypadku warunków sprzyjających rozkładowi ciała (skafander hermetyczny) w procesie powstania gazów gnilnych skafander powinien stać się nadęty jak balon (może nawet eksplodować?). W przypadku rozszczelnienia skafandra, gdy ciśnienie i temperatura pozwoli pozostać wodzie w stanie ciekłym,lotnym nieboszczyk mógłby pozostać w nienaruszonym stanie ale wyschnie jak rodzynek (woda chyba będzie wrzeć w "próżni" nawet przy niskiej temperaturze)