Wpis z mikrobloga

#studbaza #fizyka
Umiałby ktoś to rozwiązać? Albo chociaż podpowiedziała jak się za to zabrać. Nigdy nie lubiłam elektrostatyki... Wydaje mi się że trzeba obliczyć odległość na jaką się odepchną, ale nie wiem co potem.

Dwie kulki o jednakowych masach m zawieszono na nitkach o długosci l. Nastepnie naładowano je dodatnimi ładunkami q i Q, co spowodowało ich odchylenie. Oblicz katy odchylenia.
  • 10
@jasiek196: Te kąty powinny być równe (na obie kulki działa siła o tej samej wartości => odchylają się o tyle samo) chyba) bo grawitacji ta sama a siła colomba = kqQ/r^2

teraz jeśli umiałabym wyznaczyć r to wiedziałabym co dalej zrobnić, ale nie potrafię... bo ten sinus = r/l. z przekształacenia wzoru wychodzi że r=sqrt(kqQ/F), ale nic mi to nie daje bo nie znam F...
@Axoi: jeżeli kulki się odchyliły i sobie wiszą teraz nieruchomo odchylone, to działające na nie siły się równoważą (albo nie działają żadne - tak pan Newton stwierdził). Skoro sobie rozrysowałaś, to widzisz zapewne, że grawitacja + naprężenie nici + odpychająca elektrostatyczna dodane wektorowo = 0