Wpis z mikrobloga

Co oprócz celibatu ślubuje ksiądz? Jest jakiś tekst ślubowania? Jest tak, że ślubują życie w ubóstwie? Czy ubóstwo dotyczy wyłącznie Franciszkanów czy może rozszerza się na wszystkie szczeble kościelnej hierarchii?

Jest jak jest, każdy robi co chce, dlatego proszę o powstrzymanie emocji i nie rozpętywanie #gownoburza . Mam tylko taką rozkminę i zastanawiam się czy jest ktoś kto się na tym zna i dałby radę udzielić mi wyczerpującej odpowiedzi. W miarę możliwości ze źródłami swojej wiedzy, proszę.

Dziękuję. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#religia #chrzescijanstwo
niedowierzanie - Co oprócz celibatu ślubuje ksiądz? Jest jakiś tekst ślubowania? Jest...

źródło: comment_ZzbVz2DKulPqwygveT66rg3TsjB0FD6I.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@niedowierzanie: Księża diecezjalni niczego nie ślubują, otrzymują po prostu święcenia do posługi, a więc takie "pozwolenie". Tekst święceń opiera się na wyrażeniu chęci do głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów.

Ślubują, czyli przyjmują śluby zakonnicy zgodnie z regułą zakonu, w którym są.
  • Odpowiedz
@sphinxxx: No ale mają pewnie jakiś "regulamin", który zawiera między innym ten nieszczęsny celibat, bo skądś on się bierze. Co jeszcze jest tam oprócz celibatu?
  • Odpowiedz
@kubako: Nie wiem co jest dokładnie, ale kiedyś rozmawiałem z jakimś księdzem na ten temat. Wiem, że życia w ubóstwie na pewno nie ślubują (czyli w sumie posiada własność prywatną, w przeciwieństwie do zakonników. Oni raczej mają wszystko wspólne i wydzielane przez jednego "z góry") i to co sobie zarobi, a później kupi jest jego. Wbrew powszechnej opinii księża nie składają również ślubów czystości, tylko przysięgają celibat.

  • Odpowiedz
@kubako: Dlaczego nieszczęsny? Każdy kapłan wie dokładnie na co się pisze. Ten "regulamin" to kodeks prawa kanonicznego. Co wolno kapłanom, a czego nie, mówi część pt "obowiązki i prawa duchownych".
  • Odpowiedz
@niedowierzanie: @Unstoppable: @sphinxxx: W tym kodeksie, znalazłem taki punkt:

Kan. 282 – § 1. Duchowni powinni prowadzić życie proste i powstrzymywać się od wszystkiego, co trąci próżnością.


Myślę, że każdy sam może ocenić od jakiej marki samochodu, ilości złota na rękach, i wielkości/wyposażenia mieszkania można mówić o próżności ;)
  • Odpowiedz