Wpis z mikrobloga

Zbudowaliśmy teleskop Hubble'a z czystej ciekawości reszty Wszechświata, pełni on rolę rozwiniętego wzroku ludzkiego, sięgając miliardy lat świetlnych w przestrzeń. Jest wynikiem ciężkiej pracy inżynierów i naukowców od początku lat '70 XX wieku do dziś. Pomysł wyniesienia teleskopu na orbitę okołoziemską pojawił się już w 1923 roku, jednak realizacja projektu wymagała rozpoczęcia ery kosmicznej, którą zapoczątkowała niemiecka rakieta bojowa V2, wystrzelona kilka dni przed zakończeniem II wojny światowej. Katastrofa promu Challenger nieco opóźniła całą misję, ale w 1990 roku zapadła decyzja o starcie wahadłowca Discovery z teleskopem na pokładzie. Przyrząd ten posiada zwierciadło paraboliczne o średnicy 2,4 m i jest stabilizowany przez sześć bardzo szybko wirujących żyroskopów, niezbędnych do obserwacji danego obszaru przez dłuższy czas. Masa satelity liczy sobie prawie 11 ton, krąży po orbicie zbliżonej do równika, średnio 615 kilometrów nad Ziemią. Krótko po uruchomieniu okazało się, że ostrość zdjęć znacznie odbiegała od oczekiwań; przyczyna siedziała w błędnym profilu głównego lustra, co to oszlifowano nieprawidłowo z powodu defektu narzędzi pomiarowych na Ziemi. Gdybyśmy zwiększyli skalę wielkości lustra do rozmiarów Ziemi, to odchyłka szlifu zwierciadła wyniosłaby około milimetra. Problem rozwiązano dopiero po trzech latach, podczas pierwszej wizyty serwisowej; wtedy astronauci podmienili kamerę na przyswojoną do deformacji lustra. Od tego momentu teleskop Hubble'a robił piękne zdjęcia planet, gwiazd, mgławic, galaktyk i wielu innych obiektów we Wszechświecie. Jedną z najbardziej znanych fotografii jakie wykonał, było oczywiście "Ultragłębokie pole Hubble'a" przedstawiające obraz bezkresu galaktyk w gwiazdozbiorze Pieca, będące najgłębszym ujęciem w świetle widzialnym. Łącznie odbyło się już pięć misji serwisowych, z czego ostatnia w 2009 roku, dlatego teleskop wciąż działa i pracuje pełną parą. Szacuje się, iż za trzy lata zostanie wyniesiony większy teleskop "Jamesa Webba" rejestrujący w świetle podczerwonym, ale największe nadzieje pokrywamy w ogromnym teleskopie ATLAST. Czułość jego matrycy powinna przekraczać HST 2000 razy, misja najprawdopodobniej rozpocznie się za 10 lat.
#ciekawostki #kosmos #kosmoslajk
ColdMary6100 - Zbudowaliśmy teleskop Hubble'a z czystej ciekawości reszty Wszechświat...

źródło: comment_OCaK0KIix2NxkSt4uI2UXXEkosSIRymk.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@ColdMary6100: a propos "Ultragłębokiego pola Hubble'a" ciekawostka. Żeby uzmysłowić sobie jaki to niewielki wycinek nieba wystarczy spojrzeć w nocy w niebo, wyciągnąć przed siebie rękę z wyprostowanym kciukiem i nasz paznokieć jest właśnie wielkości wycinka kawałka nieba które jest uchwycone w tym zdjęciu.
  • Odpowiedz
zapoczątkowała niemiecka rakieta bojowa V2, wystrzelona kilka dni przed zakończeniem II wojny światowej


@ColdMary6100:
"Pierwsza rakieta V2 odpalona została 7 września 1944 o godz. 8.30 na Paryż. Do 27 marca 1945 roku z Holandii odpalono około 5500 rakiet" źródło
Trochę długo trwało te kilka dni...
  • Odpowiedz