Wpis z mikrobloga

Bo swiat jest maly.

tl;dr


Pochodze z malego, 10-tysiecznego miasteczka. Zwoleń.
Z czego znane? Hm.. W zasadzie nie jest znane, ale..
'Kobieta ożyła w kostnicy!', czyli przypadek z przed paru lat, do tego "najsmieszniejsze" rondo w Polsce.

Czy ktos znany pochodzi ze Zwolenia? Do dzisiaj, tylko jedna znana osobe moglem wiazac z moja mala ojczyzna - Jana Kochanowskiego, pochodzacego z Czarnolasu (10km obok), ale o nim juz wiemy.
Skad wiec ten post? Otoz przegladalem 'pewien wpis, na pewnym forum',

Kofman Rapaport był Żydem,felczerm i mieszkał w Zwoleniu w latach 1900-1939. Szukam informacji o tym człowieku.


Odpowiedzi bylo kilka, ale kluczowa, brzmiala w ten sposob:

Rapaportów w Zwoleniu nie było wielu. Nigdzie nie znalazłem śladu po fotografie Rapaporcie. Jest natomiast wzmiankowany w paru źródłach zwoleński fotograf Szlaferman a wiemy, że matka Kofmana Rapoporta z domu nazywała się Szlaferman. Moja robocza hipoteza jest więc taka: zakład Szlafermana odziedziczył Kofman Rapoport, lub też zakład ten został na niego przepisany, jednak zdjęcia nadal nosiły stempel "Szlaferman". Ciekawe jest to, że obie zwoleńskie rodziny - Szlaferman i Rapoport - parały się zarówno felczerstwem, jak i fryzjerstwem i fotografią. I to często naraz.

Natomiast jeszcze inna ciekawostka, na którą trafiłem, to fakt, że u Moszka Rapoporta (również felczera, ojca Kofmana) przyuczał się do zawodu niejaki Seweryn Kłosowski, który tuż przed narodzinami Kofmana pojechał dalej, a żywot swój zakończył w Anglii jako George Chapman. Według specjalistów od tematu bardzo możliwe, że to właśnie on był Kubą Rozpruwaczem.


I tak trafiamy na wiki o George'u Chapmanie (a.k.a Seweryn Antonowicz)

According to a certificate found in his personal effects after his arrest, he was apprenticed at age 14 to a senior surgeon in Zwoleń, whom he assisted in procedures such as the application of leeches for blood-letting.


Pewnie. Nic pewnego, ze to wlasnie on byl Kuba Rozpruwaczem, ale sama mysl, ze wychowal sie tu gdzie ja..
Magia ;) Pozdrawiam!

#kubarozpruwacz #jacktheripper #geneologia #ripper #zwolen
TMMT - Bo swiat jest maly.

tl;dr
SPOILER

Pochodze z malego, 10-tysiecznego mia...

źródło: comment_Jr4P4j3ki7da7l9kbWd4Ki4PUXKunKVh.jpg

Pobierz
  • 3