Wpis z mikrobloga

Podpinam się pod fajny tag #historiajednegocytatu, a właściwie to chyba dwóchcytatów. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Utrzymam się w historii cytatów dotyczących Polski.

"Oddać w ręce Polaków przemysł Śląska, to jak wkładać w łapy małpy zegarek."
~David Lloyd Georg, Wersal, 1919

Znane szerzej jako "Oddać Polakom Śląsk to jak dać małpie zegarek."
To słowa wypowiedziane przez Davida Lloyda Georga, premiera Wielkiej Brytanii w latach 1916-1922.

Kilkanaście lat temu do tego cytatu nawiązał Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, który powiedział:
"No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła."

George miał to powiedzieć podczas obrad paryskiej konferencji pokojowej w Wersalu, która odbyła się w 1919 roku, ustalającej m.in. nowe granice w Europie.
Należał do tak zwanej Rady Czterech, która miała decydujący wpływ na kształt Europy po I Wojnie Światowej, wraz z Vittorio Emanuele Orlando – premierem Włoch, Georges Clemenceau – premierem Francji i prezydentem USA - Woodrowem Wilsonem.

David Lloyd George był liberałem, należał do Partii Liberalnej. Był przeciwny nadmiernemu osłabieniu pokonanych Niemiec oraz sprzeciwiał się roszczeniom Polski w sprawie jej zachodnich i północnych granic. Zresztą swoje poparcie do Niemiec wyraził w 1936 roku, spotykając się z Adolfem Hitlerem. Po czym po powrocie do Wielkiej Brytanii, w dzienniku Daily Express nazwał go największym z żyjących Niemców oraz George’em Washingtonem Niemiec. W późnych latach 30. trzeźwo spoglądając na sytuację w Europie, przyłączył się do Winstona Churchilla zwalczającego politykę appeasementu.

Odrzucił pierwszą koncepcję przebiegu korytarza przez Pomorze Gdańskie i sprzeciwiał się włączeniu do Polski Gdańska, do czego przekonał prezydenta Woodrowa Wilsona. Stwierdził: Jeśli damy Polsce Gdańsk, Niemcy nie podpiszą takiego traktatu, a jeśli nie podpiszą, to cała nasza praca tu pójdzie na marne. Wbrew pierwotnym planom włączenia Górnego Śląska do Polski, Lloyd George zaproponował przeprowadzenie tam plebiscytu, który w efekcie doprowadził do wybuchu III Powstania śląskiego.
Brytyjski premier był też jednym z architektów interwencji w ogarniętej wojną domową Rosji. W 1918 r. brytyjskie wojska wylądowały w Archangielsku i Murmańsku, jednak wewnętrzna opozycja zmusiła Lloyda George’a do wycofania wojsk. W dniu 21 lipca 1920 roku, w obliczu agresywnej polityki Rosji sowieckiej, poparł rząd polski w Izbie Gmin twierdząc, że Polska jest podstawą całej machiny pokoju.

#slask #pomorze #gdansk #historia #1wojnaswiatowa #ciekawostkihistoryczne #cytaty #ciekawostki

@rafalu90, robię to dobrze?
k.....k - Podpinam się pod fajny tag #historiajednegocytatu, a właściwie to chyba dwó...

źródło: comment_wlqV1fZtOHiHZfDEzNG3nQkpDyR3Ennp.jpg

Pobierz
  • 4
@kominik: jeśli chodzi o jego pojęcie o naszej części Europy, to pytany o Galicję dziwił się czemu Polska wysuwa roszczenia do terytorium Hiszpanii. Zatem myślę, że do jego opinii wypada zachować odpowiedni dystans. Zresztą pod koniec wojny istotną rolę w kształtowaniu polityki zagranicznej Imperium Brytyjskiego odgrywał południowoafrykański polityk Jan Christian Smuts, który wykazywał w problemach środkowoeuropejskich daleko bardziej posuniętą ignorancję. a tak btw to Clemencau to wyjątkowa gnida była :)