Wpis z mikrobloga

Koleżanki i koledzy prośba o radę i wskazówki - w poniedziałek mamy montaż instalacji elektrycznej w nowym mieszkaniu. Czy na podstawie własnych doświadczeń ktoś mógłby podpowiedzieć na co warto zwrócić uwagę, co warto wykonać a czego raczej unikać?
Na początek myśleliśmy o obniżonej wysokości włączników światła żeby dzieciom było łatwiej je zapalić samodzielnie oraz kontakcie na balkonie. Chodzi mi po głowie także prosta instalacja sieci oraz przyszłościowo myśląc pogłębione puszki instalacyjne. Proszę Was o jakieś pomysły i porady.

#remont #remontujzwykopem #lifehack #mieszkanie #pytanie #pytaniedoeksperta #elektryka
  • 58
  • Odpowiedz
@Lampowy: Ok dziękuję za podpowiedź. Nie podważam Twojej wiedzy - projektant zaplanował może trochę wyższy stopień - głupio by mi było teraz z nim o tym polemizować.
  • Odpowiedz
@mazursky: Nie wiem co tam masz w mieszkaniu, ale u siebie mam obwody osobno na gniazda zwykle, pod komputery, do bojlera, do pralki, zmywarki, swiatlo i 3 fazy pod płytę i piekarnik. Troche tego jest, ale nie oszczedzalem :)
  • Odpowiedz
@tullsta: Na pewno warto to rozważyć bo nie podejrzewam, że robiłeś to tylko dla sztuki. Mieszkanie nie jest duże i chyba nie powinno to jakoś diametralnie zrujnować mi budżetu.
  • Odpowiedz
@mazursky: bo jest #!$%@? medium ale w ethernecie nie ma lepszego :D weź wyższej kategori to Ci może nawet 10 Giba by poszło jak byś się uparł i pamiętaj że gdzieś musisz zrobić "zakątek telekominikacyjny" (swittch/ruter/jakaś atenka z LTE może serwer plików/ drukarka)
  • Odpowiedz
@mazursky: Z racją jest jak z dupą :). W Polsce mamy podwyższone standardy jeżeli chodzi o elektrykę porównaniu do innych krajów UE. Jest co prawda parę rzeczy których u nas brakuję ale polscy elektrycy, szczególnie ci starszej daty lubią kupować niepotrzebny materiał a często potrafią to być spore pieniądze.
  • Odpowiedz
@mazursky: myśle czy potrzebujesz ponad 1Gb/s :) ogólnie lepiej mieć ale karty 10Gb/s to duże koszta i nie zanosi się na zmianę a i jak przy skrętce jesteśmy to zrób sobie gniazdko przy wyrku :D nie będziesz musiał lapka po wifi łączyć (innymi słowy policz jak t nosi sygnał i czy da radę )
  • Odpowiedz
@Lampowy: Nie sposób się z Tobą nie zgodzić - mam co nieco do czynienia z elektryką i automatyką przemysłową i widziałem to wiele razy. Zasad lepiej niż dobrze zawsze na propsie. Przegadam tę kwestię z nimi na miejscu w dotyczącym mojej sprawy zakresie.
  • Odpowiedz
@mazursky: Czasem to może i dobrze bo coś co może się nie przydać sto razy, za sto pierwszym uratuje Ci życie.
Nie rozumiem natomiast, dobierania zabezpieczeń "na pałę" bo pobór mocy urządzeń obecnie stosowanych jest coraz niższy ale wszyscy idą i tak według ogólnie przyjętego schematu. Ponadto kłucie ścian na milion puszek choćby odbiór był tylko jeden to i tak wkleją bo "czemu nie", i tak do tego nie zajrzysz
  • Odpowiedz
@Lampowy: Odnośnie ostatniego zdania to zupełnie bym o tym tak nie pomyślał. Dzięki za zdroworozsądkowe podejście - rozgryzę to na spokojnie w weekend. Dobrze jest spytać kogoś o zdanie.
  • Odpowiedz
@mazursky: Nie ma co sobie utrudniać, tę samą zasadę możesz zastosować zasilając jednym przewodem na przykład dwa gniazda które są położone dość blisko siebie. Zamiast z każdym gniazdem schodzić do puszki w której może być ciężko później to wszystko upchnąć, połączyć te gniazda szeregowo krótkim odcinkiem kabla, to samo możesz zrobić z wyłącznikami.
  • Odpowiedz
@mazursky: jeżeli chodzi o inteligentny dom to ja bym się ku radiu (wifi) kierował. Zawsze będziesz miał miejsce gdzie kabla nie pociągniesz.
  • Odpowiedz