Wpis z mikrobloga

Koleżanki i koledzy prośba o radę i wskazówki - w poniedziałek mamy montaż instalacji elektrycznej w nowym mieszkaniu. Czy na podstawie własnych doświadczeń ktoś mógłby podpowiedzieć na co warto zwrócić uwagę, co warto wykonać a czego raczej unikać?
Na początek myśleliśmy o obniżonej wysokości włączników światła żeby dzieciom było łatwiej je zapalić samodzielnie oraz kontakcie na balkonie. Chodzi mi po głowie także prosta instalacja sieci oraz przyszłościowo myśląc pogłębione puszki instalacyjne. Proszę Was o jakieś pomysły i porady.

#remont #remontujzwykopem #lifehack #mieszkanie #pytanie #pytaniedoeksperta #elektryka
  • 58
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ahaw: Właśnie zgłębiam pobieżnie ten temat i tak jak piszesz wszystko ma się ku technologii bezprzewodowej. Pozostaje jedynie kwestia zasilania i tu może warto zastanowić się nad kablami zasilającymi w odpowiednich miejscach.
  • Odpowiedz
@mazursky: Fakt, o zasilaniu warto pomyśleć.
Jakbym ja robił to bym zrobił odrobinę głębsze otwory na gniazdka, żeby można było tam jakieś #arduino z zasilaczem upchać:)
Najmniejsze co do tej pory znalazłem to rozbrojona ładowarka telefoniczna.
  • Odpowiedz
@Kid_A: Dzięki za odpowiedź. Myślałem, że puszkom mówimy nie to raczej już standard w nowym budownictwie? Elektryk jest podwykonawcą dewelopera - to nikt z rodziny i generalnie nie wiem kto to.
  • Odpowiedz
@mazursky: Do każdego włącznika doprowadź i fazę i N. Niektóre elementy automatyki wymagają pełnego zasilania a nie tylko przez obwód z żarówką, po za tym nie działają w trybie obwodu z ledami czy świetlówkami. Generalnie nie rób puszek łączeniowych, wszelkie łączenia w puszkach włącznikowych i gniazdkowych.

I możesz się zastanowić nad dociągnięciem do puszek włącznikowych skrętki. Wtedy nie będziesz ograniczony w automatyce tylko do urządzeń radiowych.
Po za tym na skrętce można pod włącznikiem umieścić np czujnik temperatury.

Zdjęcia rób tak by na zdjęciu była cała ściana łącznie z elementami które będą widoczne po otynkowaniu np drzwi, okna, parapety, rogi pokoju itp. oraz dodawaj jakiś punkt odniesienia np metrówka czy poziomica tak by
  • Odpowiedz
@mazursky: Jeśli to ma być skrętka do automatyki to raczej nie poza analogowymi czujnikami temperatury, te są wrażliwe na indukcję. Jeśli dla sieci komputerowej to tak. Minimalny odstęp w prowadzeniu to chyba ok 30 cm jak pamiętam , krzyżować się mogą. Ja mam np 3 gniazdka obok siebie 2 x 230V i jedno z siecią
  • Odpowiedz
@mazursky: praktyczne są gniazdka zaraz przy wyłączniku światła na tej samej wysokości. Do odkurzacza np. nie musisz latać i szukać wolnego gniazda. Dobrze się sprawdza w salonie i kuchni.
  • Odpowiedz
@mazursky: i staraj się w miarę możliwości już zaplanować rozstaw mebli. Moi rodzice nie zrobili tego i maja gniazdka których nigdy nie użyją bo np. są za wiszącymi meblami kuchennymi, czy też gdzieś za narożnikiem:)
Powodzenia
  • Odpowiedz
Z doświadczenia mojego.
Musisz mieć w głowie rozstaw mebli. Gniazdka logicznie rozplanuj, a nie na odwal i nie więcej niż trzeba.
Przekuj w ścianach miejsce na tunel do kabli od TV, abyś mógł je sobie potem zawiesić, bez szpecących kabli. Ta przelotka.
Obok łóżka gniazdko i wyłącznik krokowy. Super sprawa.
  • Odpowiedz