Wpis z mikrobloga

Jak myślicie mireczki, człowiek posiada wolną wole? Może tak naprawdę nie mamy wpływu na nasze życie, jesteśmy zniewoleni przez niewidzialne gołym okiem bariery. Wszystkie "nasze" wybory są zdeterminowane przez pozornie nie mające znaczenia zdarzenia. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#prokrastynacja #depresja
  • 13
  • Odpowiedz
@Werdandi: Rozumiem. Lecz w tym przypadku wychodzi na to, że samo to wyrażenie jest oksymoronem. Chodzi mi natomiast o zdolność do samodzielnego kształtowania swojego losu. Czy mając odpowiednią ilość danych dało by się przewidzieć z wysoką dokładnością, jaka będzie decyzja człowieka, zanim on ją podejmie? Czy czysto teoretycznie dało by się przewidzieć losy świata do samego jego końca. Jeśli tak to cała idea wolnej woli jest błędna.
  • Odpowiedz
@Jebudu: Oczywiście że masz wolną wolę. Możesz cały dzień leżeć w łóżku w domu albo gdzieś wyjść.

Czy mając odpowiednią ilość danych dało by się przewidzieć z wysoką dokładnością, jaka będzie decyzja człowieka, zanim on ją podejmie?


@Jebudu: jest coś takiego, to prawdopodobieństwo. Nikt i nic nie jest w stanie przewidzieć bardzo dokładnie co ktoś zrobi, bo zależy od tego na przykład aktualny nastrój. Nastrój wpływa na możliwość podjęcia irracjonalnej
  • Odpowiedz
@Jade: Załóżmy ze staje przed wyborem: leżenie w łóżku albo wyjście z domu, decyzja która podejmę będzie zależała od moich genów, równowagi hormonalnej ( nastroju ) i miliona drobnych z pozoru nieistotnych zdarzeń z przeszłości, które spowodowali ludzie tkwiący w tych samych łańcuchach ludzkiego losu. Trudno mi tu dostrzec jakas spontaniczność, świerziść.
  • Odpowiedz
@Jebudu: albo możesz też powiedzieć "#!$%@?ę, idę się przewietrzyć bo jest ładna pogoda, zaduch w pokoju, nudzi mi się, muszę kupić banany"
  • Odpowiedz
Może tak naprawdę nie mamy wpływu na nasze życie


@Jebudu: ok. Teraz zrób coś takiego. Ubierz się, wyjdź przed dom/blok/mieszkanie. Przejdź się nocą na spacer. po czym wróć i powiedz czy aby na pewno na nic nie mam wpływu?

A jak ma wpływ na drobne sprawy może mam wpływ na większe?
  • Odpowiedz
@Jebudu:

Czy mając odpowiednią ilość danych dało by się przewidzieć z wysoką dokładnością, jaka będzie decyzja człowieka, zanim on ją podejmie?


To jest to samo pytanie, nawet jeśli nie dało by się przewidzieć to czy to świadczy o wolnej woli ? Nie wierzę w pełni deterministycznie działający świat ani w wolną wolę.

Chodzi mi natomiast o zdolność do samodzielnego kształtowania swojego losu


Jasne, że możesz sobie kształtować swój los ale czy
  • Odpowiedz
@syfix: Pewnie zamkną kartę przeglądarki i wrócą do swoich wyobrażeń. Sam tak robię. Człowiek jest mistrzem ucieczki i tworzenia tych jak to określiłeś wyrafinowanych schizofrenicznych urojeń.

Skoro jesteśmy w temacie iluzji to polecam tekst Ligottiego będący wycinkiem z jego książki (która nota bene będzie wydana w najbliższych miesiącach w kompletnym polskim tłumaczeniu) "Spisek przeciwko ludzkiej rasie".

http://www.metta.lk/polish/Thomas-Ligotti-o-Ostatnim-Mesjaszu-Zapffe-pl.html
  • Odpowiedz