Wpis z mikrobloga

Ostatnie nasze znaleziska wywolaly burzliwa dyskusje dot. odpowiedzialnosci uzytkownikow i serwisow internetowych za okreslone publikacje. Pojawilo sie wiele sprzecznych opinii, ktore warto jest zweryfikować z ekspertami zajmujacymi się na co dzien prawem internetu i nowoczesnych technologii.

Co byscie powiedzieli na zorganizowanie takiego AMA?

#aferaszejkowa #prawo #internet #banujo #moderacjacontent
Pobierz m__b - Ostatnie nasze znaleziska wywolaly burzliwa dyskusje dot. odpowiedzialnosci uz...
źródło: comment_096jN4z3BJ39NCP7n6tb5eOgfV0LSzyS.jpg
  • 65
@galicjak: mnie obowiązuje prawo stanowione a nie błędnie pomylone. Teraz nie ma to znaczenia; ustawodawca nadał treść taką jaką aktualnie widzimy.

BTW: a jaki jest oryginalny tekst dyrektywy (pomyłka dotyczy tłumaczenia na polski z którego języka?)
@4konserwy: dyrektywa 2000/31/WE - art. 14
ang - actual knowledge
fr - effectivement connaissance

z resztą nie tego tyczy się problem. po uaktualnieniu stanu faktycznego doszedłem do wniosku, że proste pociągnięcie do odpowiedzialności wykop może być utrudnione. wynika to z tego, że bezprawne dane zostały usunięte tj. wykasowano dane osobowe oraz wizerunki modelek. stawiam jednak tezę, że wykop będzie odpowiadał w tym wypadku za linkowanie lub za linkowanie z framingiem.
wynika to z tego, że bezprawne dane zostały usunięte tj. wykasowano dane osobowe oraz wizerunki modelek.


@galicjak: a rzeczywiście tak było? Szczerze to nie wracałem już do tego znaleziska. Z reszta zaraz zajrzę.

stawiam jednak tezę, że wykop będzie odpowiadał w tym wypadku za linkowanie lub za linkowanie z framingiem.

Jeśli jest jak mówisz to też stawiam, że tak będzie.
dyrektywa 2000/31/WE - art. 14


@galicjak:
Mi tam wszystko pasuje w tym przepisie i odpowiada art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który zacytowałem.

Hosting

1. Where an information society service is provided that consists of the storage of information provided by a recipient of the service, Member States shall ensure that the service provider is not liable for the information stored
wszystkie te trzy wyrażenia odnoszą się do faktycznej, rzeczywistej wiedzy, nie zaś wiarygodnej.


@galicjak: ale nie ma to znaczenia, jeśli dalej pojawia się sformułowanie, że provider nabywa tę wiedzę i nic z nią nie robi
@4konserwy: i teraz przechodzimy do kolejnego lapsusu (boże ta ustawa jest tak #!$%@? ;_;) porównaj sobie polską wersje dyrektywy oraz polską ustawę. szczególnie zwróć uwagę na to, że w dyrektywie występuje sformułowanie "a w odniesieniu do roszczeń odszkodowawczych, nie wie o stanie faktycznym lub okolicznościach, które w sposób oczywisty świadczą o tej bezprawności". Działanie na podstawie dyrektywy pozwalałoby zatem na stosowanie roszczeń odszkodowawczych także w przypadku winy nieumyślnej (w tym oczywiście
Pobierz galicjak - @4konserwy: i teraz przechodzimy do kolejnego lapsusu (boże ta ustawa jest...
źródło: comment_CLlma5Ew6wjcG6ygY03OuS4ou7T6MXwc.jpg
@kodekscywilny: ja nie mam pojęcia :D wykładnia prounijna mogłaby powodować nałożenie dodatkowego źródła obowiązków na podmiot. mogłoby to być niezgodne z prawem unijnym, mając na uwadze wyrok ETS w sprawie E. Marshall z 86'
@m__b: ja bym się chętnie dowiedział, czy można przechowywać dane użytkowników w postaci "niewrażliwej", czyli np. adresy email i numery IP w postaci odpowiednio zashowanej. Pytanie też, czy w ogóle jest jakiś wymóg przechowywania adresów IP?