Wpis z mikrobloga

Nienack (ros. Ненацк) - wieś na terenie dzisiejszej Białorusi, dawniej Ненаск (Nienask). Wieś zamieszkuje 472 mieszkańców (stan na 21 stycznia 2009). Na terenie wsi znajduje się XVI-wieczna drewniana cerkiew pw. św. Michała Archanioła oraz zakłady przemysłu włókienniczego, w których zatrudnienie znajduje większość miejscowej ludności.
Dawniej we wsi istniała odkrywkowa kopalnia siarki, co skutkowało dużą zamożnością regionu, lecz zamknięto ją w 1895 roku w związku z restrukturyzacją górnictwa.

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi pojawiają się w kronikach z XIV wieku, gdzie wymieniana jest jako polska osada Nienask. Następnie teren wsi przeszedł pod panowanie rosyjskie, gdzie została połączona z rolniczą osadą Tondy. W 1863 roku odbyła się tam słynna bitwa nad Berezyną. Siły powstańców wyruszyły ze wsi, czym zaskoczyły wojska carskie spodziewające się ataku od drugiej strony rzeki.
Z tego okresu wzięło się powiedzenie "wyskoczyć znienacka". Pisownia łączna jest spowodowana błędem w tłumaczeniu wiersza sympatyzującego z powstańcami pisarza rosyjskiego Iwana Wyniczkina "Berezyński najazd", w którym padają słowa : "львы вышли из Ненацка". Tłumacz najprawdopodobniej przez pomyłkę, zamiast napisać "wyszły lwy z Nienacka", napisał "wyszły lwy znienacka". Potem błąd był powszechnie powielany i został przyjęty jako forma poprawna.
W roku 2012 Rada Języka Polskiego uhonorowała Nienack medalem "Zasłużony dla Polszczyzny" i wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej ufundowała pamiątkową tablicę umieszczoną na miejscu bitwy nad Berezyną.

#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach