Wpis z mikrobloga

TLDR:


Jestem brzydki ( ͡° ʖ̯ ͡°) Porównując swój ryj do twarzy mężczyzn z mojej rodziny zauważyłem istotne różnice. Przyzczyną tego nie okazała się na szczęście adopcja, ale co gorsza - zły nawyk oddychania ustami. Lel, ale co ma oddychanie do wyglądu, myślicie. A mianowicie ma. Za gówniaka byłem dość chorowity (ale nie na poważne choroby, tylko na gównoschorzenia górnych dróg oddechowych) i wyrobiłem sobie ten paskudny nawyk. Żeby nie męczyć wypiszę to w punktach:

1. Oddychając ustami w wieku dojrzewania powoli zmieniasz się wizualnie w ślimaka, co doskonale prezentuje przykład na załączonym obrazku.
2. Otwarta przez kilka godzin dziennie japa powoduje stopniowy zjazd szczęki w dół i zniekształcenie mięśni i kości twarzy. Tworzy się charakterystycznie zwisający podbródek (np. ja jestem normlanie chudy a mam zwis pod szyją jak u grubasa) a twarz wydłuża się przez co zaczynasz przypominać konia. Nawet taki szczegół jak zjeżdżająca dolna powieka, powoduje że przypominasz tego ospałego psa z kreskówki.
3. Wady zgryzu. Przy zamkniętych ustach podniebienie leży sobie spokojnie na języku - przy ciągle otwartych robi się kaszana ze zgryzem, zęby się do siebie nie dopasowują i rozrastają w patologicznych kierunkach.
4. Oddychając ustami oddychasz płyciej. Ciągnie to za sobą mniejszą pracę mięśni klatki piersiowej i dalszą degradację sylwetki. Do tego dochodzi ospałość spowodawana niskim poziomem dotlenienia.
5. Jak dorośniesz to tych zmian praktycznie nie da się cofnąć i już na zawsze zostajesz z ciapowatym pyskiem. Twoje kości urosły i chuuj. Nic nie zrobisz, o ile nie stać cię na operację plastyczną

Jako nastolatek: nie miałem świadomości tego problemu, moi rodzice też. Kurrwa mać. Ogólnie to lekarze też nie łączyli pewnych spraw i doszukiwali się przyczyn w niedoobrach witamin itp. Dopiero od paru lat przejawia się jakieś świeższe spojrzenie w temacie, np.
https://www.youtube.com/watch?v=NvoX_wEtwDk
https://www.youtube.com/watch?v=AcCHaNgwtwo

W języku angielskim dość popularne jest określenie mouth breather, które oznacza ni mniej ni więcej jak ociężałego umysłowo muła... Tak więc, warto zwracać uwage na ten problem, nie tylko u dzieci ale też u siebie - żeby nie skończyć tak jak ja z rozjechanym ryłem.

#przegryw #niecoolstory #uroda #zdrowie
p.....k - TLDR:
SPOILER

Jestem brzydki ( ͡° ʖ̯ ͡°) Porównując swój ryj do twarzy ...

źródło: comment_hxkQv7nE3vjWVpRigfjBQcIJFq3ZB2kD.jpg

Pobierz
  • 99
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pierre-van-hooijdonk: 5 lat temu śmiali się.ze mnie ze wyglądam na nieogarnietego bo mam budzie cały czas otwarta i od tego czasu się pilnuje ;p

@kontra: zajmę się tym w wakacje po maturze. W tym roku zdałem sobie sprawę że coś może być nie tak po wpisie jakiegoś Mirka. Pamiętam że nigdy nie potrafiłem biegać oddychając przez nos jak mi kazali na treningach.
  • Odpowiedz
@Szab: "Nasal breathing (as opposed to mouth breathing) increases circulation, blood oxygen and carbon dioxide levels, slows the breathing rate and improves overall lung volumes " Swift, Campbell, McKown 1988 Oronasal obstruction, lung volumes, and arterial oxygenation. Lancet 1, 73-75

"The internal nose not only provides around 90% of he respiratory system air-conditioning requirement but also recovers around 33% of exhaled heat and moisture. Elad, Wolf, Keck 2008 Air-conditioning in the human nasal cavity. Respiratory Physioolgy and Neurobiology 163. 121-127

"The nasal cycle, which is part of an overall body cycle, is controlled by the hypothalamus. Sympathetic dominance on one side causes nasal vasoconstriction of the ipsilateral turbinate, while parasympathetic dominance on the other causes nasal vasoconstriction of the contralateral turbinate. Increased airflow through the right nostrii is correlated to increased left brain activity and enhanced verbal performance, where as increased airflow through the left nostril is associated with increased right brain activity and enhanced spatial performance."
Shannahoff-Kalsa, 1993 The ultradian rhythm of alternating cerebral hemispheric activity. International journal of Neuroscience
  • Odpowiedz
@pierre-van-hooijdonk: Obejrzę z ciekawości te filmiki ale podejrzewam, że to może być co najwyżej jedna z przyczyn. Też mam cofniętą/krótszą żuchwę i w związku z tym "gruby" podbródek (mimo, że jestem szczupły) ale nie aż tak mocno. Z tego co pamiętam zawsze oddychałem normalnie przez nos. Niestety w czasach jak chodziłem do liceum leczenie aparatami stałymi dopiero zaczynało być szerzej praktykowane (no i wiadomo - koszty), może maks kilka osób
  • Odpowiedz