Wpis z mikrobloga

#linux #debian #pytanie #pytaniedoeksperta

Mirki, mam ogromny problem i zaraz szlag mnie trafi. Instalowałem linuxy na wielu komputerach i dotąd nie miałem problemów. A teraz zainstalowałem debiana na swoim lapku i pojawił się problem. Mianowicie mam lapka Lenovo Ideapad z hybrydową kartą graficzną i tu leży pies pogrzebany. Windows 7 obsługuje karty hybrydowe bez najmniejszego problemu a na debianie komputer się po prostu przegrzewa. Zainstalowanie AMD Catalyst skończyło się wykrzaczeniem środowiska graficznego i możliwością pracy tylko na konsoli, więc zainstalowałem debiana od nowa. W biosie mogę zmieniać tylko pomiędzy Switchable Graphics a Discrete Graphics, jednak w obu tych trybach laptop na debianie się przegrzewa. Co robić?
  • 6
@physicist: zainstaluj sterowniki opensource, serwer X wypadł bo instalacja własnościowych sterowników wymaga jakiegoś grzebania przy jądrze, dkms i innych modułów, a aktualizując jądro musisz odinstalować własnościowy sterownik i po restarcie zainstalować ponownie. debian to nie distro na desktopa.
@physicist: Musisz upiec jąderko z trybem debug z odpowiednimi opcjami pod grafiki, powinienem znaleźć jakimi. Jak jesteś zainteresowany to wal na PW ale zaznaczam że jestem w tyrce i będę odpowiadał w miarę szybko dopiero po 18:00. Poza tym w BIOSie musisz mieć opcję switchable graphics albo coś w stylu "detect coś tam os" w zakładce display.
@Trzyzet: W biosie mam opcje switchable graphics oraz discrete graphics. W pierwszej lspci | grep VGA wykrywa mi zarówno Intela jak i AMD, w discrete wykrywa mi tylko AMD, a niestety nie mam takiej opcji w biosie, żeby zostawić tylko Intela a inaczej będzie mi się grzał.