Wpis z mikrobloga

Jak to jest z tym HR max? Czy jest to wartość osiągalna w trakcie treningu?
Np, dla mnie w zależności od metody liczenia, HR max wypada gdzieś między 184 a 186. Natomiast na treningu, czego bym nie robił, to nie uzyskuję więcej niż 164. Teoretycznie powinienem mieć jeszcze spory zapas...
#bieganie #trening #cardio #hrmax
  • 7
@singollo: HR max z wyliczenia to wartość bardzo teoretyczna do osiągnięcia. Jeżeli posiadasz pulsometr polecam Ci spróbować zmierzyć tą wartość poprzez bieg interwałowy. Przykładowo, po rozgrzewce i rozciąganiu biegniesz 3 km z narastającą prędkością z czego 3 kilometr naprawdę biegniesz w "trupa". Mi wyszło 185 mimo, że powinienem wykręcać teoretycznie 190. Podejrzewam, że gdybym miał biec zgodnie z tabelką to pewnie bym stracił przytomność. Normalnie na najszybszych treningach nie przekraczam 175
@singollo : Dwie sprawy:
- każde źródło powie Ci, że wzory to tylko statystyka, możesz mieć +\- 30 niż wynika ze wzoru
- pomiar: nie spada Ci ten pasek podczas biegania? Zrobiłeś to tak jak pisał @landu? Test do "wyrzygu"? Najlepiej zobaczyć to na wykresie, sprawdzić, czy nie ma jakiś pików, albo nagłych spadków (jeżeli masz ciągły zapis)
@singollo: spróbuj z narastającym chociaż max takiego 100% nie osiągniesz raczej, żadne wyliczenie Ci nie poda dobrze.
Takie coś to na badaniach wydolnościowych z pomiarem vo2max etc gdzie lecisz do odcięcia (utrata przytomności) i raczej dobrze jak obok jest ktoś kto wie co robić.
Inna rzecz ze trzeba mieć mocną psyche żeby tak do odcięcia cisnąć
  • 0
@arael: czyli uważasz, że w trakcie normalnego treningu, czy też biegu długodystansowego (5km+) w zasadzie nie ma co się szarpać na tętno maksymalne?
@singollo: próbować możesz i coś sobie wyznaczysz ale to bedzie tak naprawdę jakies powiedzmy 95 czy 98% maxa. Sam się opieram na takim wlasnie wyznaczonym na biegu 5km bo to był max jaki udało mi się osiągnąć - 186, 29 lat rok temu teraz nie moge powyżej 183 wejść