Wpis z mikrobloga

Hej astromirki,
Dokładnie za tydzień, we wtorek 10 marca, na wydziale fizyki UJ odbędzie się wykład popularnonaukowy prof. Leszka Sokołowskiego. Tematem referatu będzie: Co wiedzą, a czego nie wiedzą o czasie fizycy? Ponieważ na mirko poruszany był wątek zmienności czasu w Ogólnej i Szczególnej Teorii Względności, byliście zainteresowani otoczeniem czarnych dziur i w ogóle we wpisach i dylatacji działy się dantejskie sceny :P, czas najwyższy iść na wykład o czasie. Wykładowca jest jednym z wiodących polskich kosmologów naszych czasów. Jest autorem zarówno pozycji o bardzo wysokim stopniu zaawansowania, jak i napisał podręcznik do kosmologii dla licealistów i nauczycieli, który mogę polecić każdemu.

Tutaj można poczytać nieco więcej o planowanym wydarzeniu. Tam też dokonujecie rejestracji, bo mamy tylko 155 miejsc siedzących.

Wykład ma być popularnonaukowy, ale pewne są tylko dwie rzeczy: 1) ja nie brałbym małych dzieci, 2) nudzić się nie będziecie



#astronomia #krakow #wyklad #czas
... A ponieważ tematyka jest dość astronomiczno-popmirkowa, dodaję własny tag, #astronomiaodkuchni
Pobierz AlGanonim - Hej astromirki,
Dokładnie za tydzień, we wtorek 10 marca, na wydziale fi...
źródło: comment_3odhy3ChkFJxTa2GuIPjNX2yrfgODR1g.jpg
  • 10
@Turbator: O, masz rację! Rejestracja indywidualna jest na inne wydarzenie (nasze wykłady popularnonaukowe w obserwatorium), a tutaj najwyraźniej można przyjść bez sięzapowiadania. Mimo wszystk opelacam przedzwonić do organizatorów i spytać o obłożenie sali :).

@marianwro: @flager: @Nedved: @Goglez: Nie wiem czy będzie nagranie, ale się dowiem!

@ryo1987: Będę miał okazję z nim pogadać dopiero w piątek. Wtedy go zapytam :)

@greq: prof. Sokołowski napisał
@Al_Ganonim: Tydzień temu był wywiad z fizykiem eksperymentalnym, konstruktorem polskiego zegara laserowego - dla zainteresowanych czasem konieczne do wysłuchania.

Ciekawostka: jeśli taki zegar przesuniemy o 1 cm wyżej lub niżej, należy go kalibrować od nowa z powodu różnicy w sile oddziaływania grawitacji.

Ale przesunięcie go wyżej lub niżej jest kłopotliwe, bo zajmuje on kilka pomieszczeń.

http://rdc.pl/publikacja/wieczor-rdc-nauka-dla-ludzi-optyczny-zegar-atomowy-mrozenie-goracych-substancji/