Wpis z mikrobloga

Apple kupi Teslę za 75 miliardów $ w ciągu 18 miesięcy - teoria [ENG]

Co sprawia, że Apple w ciągu najbliższych 18 miesięcy przejmie Teslę?

Znalazłem niesamowicie ciekawy artykuł, z którym powinni zapoznać się zarówno fani Elona Muska i antyfani Apple. Dlaczego akurat oni? Bo ów artykuł pokazuje, że mimo różnic w modelu finansowym, czy ideologii Tesla i Apple mają ze sobą wiele wspólnego. Zwłaszcza jeśli chodzi o kierunki rozwoju.

Teoria, czy też prognoza jest dosyć szczegółowa i logiczna. W wielkim skrócie chodzi o zagadkową korelację pomiędzy przyszłymi planami Apple (budowa fabryk opartych na całkowicie odnawialnej energii, samo-jeżdżące samochody) i poczynaniach, które już od lat realizuje Elon Musk. Autor wykazuje korzyści, które otrzymałyby oba przedsiębiorstwa w wyniku fuzji: możliwość zintegrowania potencjału wydajnych i stylowych samochodów Tesli i systemu operacyjnego, aplikacji i niezawodności Apple, AppStore itd.

Największe obawy może oczywiście budzić konflikt polityki / ideologii obu firm. Trudno sobie wyobrazić, żeby w wyniku fuzji nie doszło do choćby "kosmetycznej" zmiany modelu biznesowego Tesli.

Na korzyść teorii i samej fuzji (jeżeli w ogóle miałoby do niej dojść) jest fakt, że Apple to obecnie jedyna firma na świecie, która mogłaby sobie na takie przejęcie pozwolić. Tylko oni dysponują takimi środkami, mają tak wysoki standard produkcji i zbliżoną "otwartą" ideologię, czy podejście do klienta. Google choć pod względem finansowym stoi niewiele gorzej, to jak podkreśla autor artykułu, nie jest w stanie choćby zbliżyć się do Apple pod względem jakości (ekskluzywności?) produktów.

Jak myślicie? Czy jest to prawdopodobne? Czy Tesla Motors powinna "dać się" sprzedać?

Link do artykułu na medium.com

#tesla #musk #apple #fuzja #medium
  • 18
@benethor: pisząc "otwartą", miałem na myśli ich strategię marketingową: otwartą, przełomową, alternatywną - tak przedstawiali się np. poprzez ten słynny spot z ciśnięciem młotem w "wielkiego brata" w roku 1984 :)
@benethor: Ale zdajesz sobie sprawę, że oni patentują to tylko po to, by ktoś inny tego nie zrobił i nie zaczął ich pozywać? Amerykańskie prawo pod tym względem jest ułomne i firmy patentują różne rzeczy na potęgę, by mieć dupochron. Przynajmniej ja nie słyszałem, by pozywali innych producentów smartfonów za zaokrąglone rogi urządzeń.
Tylko oni dysponują takimi środkami, mają tak wysoki standard produkcji i zbliżoną "otwartą" ideologię, czy podejście do klienta.


@petropedro:

Inb4. Wybuchające baterie i maile od Tima Kuka "Źle go prowadzisz" ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)