Wpis z mikrobloga

Zawsze lubiłem Apple, dalej lubię, od 2007 roku używam tylko iPhone'a, mam macbooka i uważam, że robią bardzo dobry sprzęt, ale... coś się zmieniło.

Po prostu zrozumiałem, że da się inaczej i teraz już nic nie jest tak samo ;) Do tego doszła zmiana władzy w Apple, która swoje zrobiła...

I jak sobie myślę, co można by dla ludzkości zrobić za 140mld na ich kontach... Eh ;)

Co się zmieniło? No cóż, "pojawił się" Musk i okazało się, że można inaczej.

Czym się różnią?

polityka:
- Tim Cook jest lewicowcem i gejem - Apple wspiera LBGT, robi akcje solidarności, honoruje lewicowych polityków (Nelson Mandela), wspiera multikulti, etc.
- Elon Musk jest centrowcem, ale z odchyłami w stronę Republikańską - publicznie przyznał, że podziwia Margaret Thatcher, współpracuje i wspiera republikańskich polityków i senatorów

społeczna odpowiedzialność biznesu
- Apple wspiera walkę z AIDS i prawa LGBT;
- SpaceX i Tesla wspiera weteranów, oferując specjalne warunki zatrudnienia dla nich, promując wspólne fotki z okazji ich świąt

patenty:
- Apple uznaje się za "trolla patentowego";
- Tesla uwolniła swoje patenty, SpaceX w ogóle nic nie patentuje bo uznaje ochronę patentową za przestarzałą w obecnej rzeczywistości;

filantropia:
- Musk finansuje edukację naukową, pomoc pediatryczną i badania nad czystą energią;
- Tim Cook przekazał 50mln dolarów na walkę z AIDS;

działalność biznesowa:
- Apple wydaje 3mld dolarów na kupno firmy brandującej chińskie słuchawki, na kontach ma 140mld dolarów;
- Tesla reinwestuje 100% swoich zysków w Model X, Model III, GigaFactory i SuperChargery

poboczna działalność:
- Poboczna działalność Apple - sprzedaż gadżetów do swoich urządzeń
- Poboczna działalność Muska - pracuje obecnie nad - SpaceX (Falcon R, silniki Raptor, Dragon v2, Mars Colonial Transport), Tesla Motors (Model X, Model III, GigaFactory, SuperChargers), Solar City (Solar GigaFactory), Tesla HomeBattery, HyperLoop (odcinek testowy), pisze książkę

cel działalności
- Apple chce zbudować najcieńszy telefon świata;
- SpaceX chce zbudować kolonię na Marsie dla 100k ludzi;

wizjonerstwo
- Apple chce nam dostarczyć nowy smartwatch;
- Musk gdyby miał czas chciałby nam dostarczyć elektryczne samoloty pasażerskie ;)

I tak sobie myślę, że Apple "marnuje szansę by coś zrobić". Ja wiem, że korpo, że zyski, że inwestorzy, ale fgs... Apple względem inwestorów ma silniejszą pozycję niż ktokolwiek inny. Tyle cudownych rzeczy mogliby zrobić, a zajmują się walką z AIDS, które, powiedzmy sobie szczerze, nie jest jakimś wielkim problemem dla ogółu ludzkości.

Tak więc, wolałbym, żeby to Musk miał 140mld na kontach, a Apple te ~10 ;)

Wtedy faktycznie moglibyśmy dożyć świata jak z SF. Mam nadzieję, że mimo tego się Muskowi uda ;)

#spacex #elonmusk #teslamotors #solarcity #apple #boldupy
  • 85
@LooZ: Jaki ma sens porównywanie dwóch korporacji kiedy jedna zajmuje się tworzeniem elektroniki użytkowej a druga (w sumie i trzecia) elektrycznymi samochodami i rakietami kosmicznymi?

To tak jakbyś porównywał koszykówkę i piłkę nożną opierając się na fakcie, że w obu tych dyscyplinach sportowych występuje okrągła piłka.

Z twojego wpisu bije taka naiwność, że pozwól, iż cię oświecę:

@LooZ: Apple ma 180 mld USD, a nie 140, a mimo to niedawno brało pożyczkę na 6,5 mld $. Dlaczego tak zrobili możesz się dowiedzieć z tego artykułu. W skrócie niby mają te miliardy, ale nie opłaca się im z nich korzystać, bo stracili by 1/3. Jednak brak wizjonera na czele firmy to istotniejsza kwestia.
@Blastboy:

Przy tak wysokich podatkach i niskich stopach procentowych technologicznemu potentatowi bardziej opłaca się emisja obligacji (inaczej zadłużenie), niż przeniesienie aktywów do USA.

Jeżeli w Stanach Zjednoczonych nie pojawi się reforma systemu podatkowego, w bliżej nieokreślonej przeszłości Apple będzie kontynuowało tego typu politykę pieniężną.


Haha zamiast lobbować grubą kasą na rzecz libertarian etc. będą kombinować jak szczury. No to sie doigrają i coś czuję że jabłko chyli się w mrok niebytu.
Kraje z największym odsetkiem zarażonych często posiadają zakaz, lub czasem penalizację związków homo (zmniejsza to liczbę homo związków). Zgodnie z tymi zasadami powinno być odwrotnie...


@hokus_pokus: mowa ofc o afryce?

@Herflik: Niestety nie rozumiesz mojego wpisu, bo piszesz dokładnie to o czym dyskutuję.

Ja też jestem wychowany na "wolny rynek, biczyz", "zysk ponad wszystko, nic innego się nie liczy" i łykałem to bez popity.

A tu nagle się pojawia Pan Musk, który właściwie całym swoim życiem udowodnił, że można mieć majątek wart 9mld i mieć to w dupie, że na pytanie kiedy będzie można kupić akcje SpaceX, kiedy by się o
@LooZ:

Niestety nie rozumiesz mojego wpisu, bo piszesz dokładnie to o czym dyskutuję.


Rozumiem to co napisałeś. Nie rozumiem tylko sensu twojego wpisu - porównujesz dwie kompletnie różne firmy, z dwóch kompletnie różnych branż z odmiennymi historiami i co najważniejsze - targetem.

A tu nagle się pojawia Pan Musk, który właściwie całym swoim życiem udowodnił, że można mieć majątek wart 9mld i mieć to w dupie, że na pytanie kiedy będzie
@Herflik: Ale ja nie przeprowadzam rozprawy doktorskiej tylko opisuję sobie na mirko - patologicznej części portalu ze śmiesznymi obrazkami - swoje luźne przemyślenia na temat obu tych firm. Poważnie, nie trzeba się jakoś mega spinać, szczególnie, że do Apple jako takiego nic nie mam.

Bo jakby się bardziej rozdrabniać, to takie Google, dużo bliższe Apple, też ma swoje Google X w którym rywalizuje bardziej z... Muskiem.
@LooZ: A kto tu się spina? Bo na pewno nie ja (i to nie ja używam wulgaryzmów w rozmowie, co wskazuje na podwyższony stan emocjonalny). ( ͡º ͜ʖ͡º)

Masz prawo mieć taką a nie inną opinie i ja ci nie zabronię jej mieć. Dla mnie Apple i inne korporacje to po prostu firmy które są nastawione na zysk. Nie są dobre ani złe - to po
@LooZ: do naszej wczorajszej rozmowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
zgadzam się z autorem wpisu (z wyjątkiem 2 ostatnich akapitów - taki urok tej pseudoredakcji), jest nawiązanie do Tesli (dokładnie takie jakie przewiduję) albo konkurencja i współpraca jednocześnie albo Apple kupi Teslę (część związaną z samochodami), jest również info że takie projekty już były za czasów Jobsa, podejrzewam że Apple Watch też był już w planach, Cook nie