Wpis z mikrobloga

#nietzsche #chrzescijanstwo #buddyzm

Chrześcijanie nigdy nie praktykowali tych postępków, które Jezus im nakazał i bezczelne gadanie o »usprawiedliwieniu przez wiarę« i o jej najwyższem i jedynem znaczeniu jest tylko następstwem tego, że kościół nie miał ani odwagi, ani woli przyznać się do uczynków, których Jezus żądał. Buddysta postępuje inaczej, aniżeli nie buddysta: chrześcijanin postępuje jak cały świat i posiada chrześcijanizm ceremonii i nastrojów.

F.Nietzsche - Wola mocy
  • 20
  • Odpowiedz
@ArtykulCzwarty: rozmawiałem z wieloma mocno wierzącymi katolikami. Wg nich moje życie nie ma sensu, kiedyś zmądrzeję i się nawrócę (czyli jestem głupi), "nawet świnia w coś wierzy" (czyli jestem gorszy od trzody chlewnej), wszystko co mam zawdzięczam bogu (czyli sam nic bym nie osiągnął). Aż wylewa się z nich "lepszość" :P
  • Odpowiedz
@wrrior: 0:30 - ale #!$%@? cytat Szekspira :<

"Życie jest tylko przechodnim półcieniem,

Nędznym aktorem, który swą rolę

Przez parę godzin wygrawszy na scenie

W nicość przepada - powieścią idioty,

Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą."
  • Odpowiedz
@Werdandi: Usprawiedliwienie przez wiarę nie oznacza oderwania od pełnienia nakazów Jezusa i uczynków, są one skutkiem wiary i skutkiem usprawiedliwienia. Jeśli byłoby inaczej i usprawiedliwienie pochodziło z własnej sprawiedliwości człowieka i było w ten sposób możliwe do osiągnięcia, to Jezus nie byłby do niczego potrzebny i całe chrześcijaństwo byłoby pozbawione sensu. Nietzche chyba nie miał pojęcia o biblijnej doktrynie grzechu, a tym samym o biblijnej doktrynie o sprawiedliwości i nie rozumiał
  • Odpowiedz
@szalonyjogurt: Chodzi o to jak wiara przekłada się na praktykę. Jeśli działania są usprawiedliwiane to później dochodzi do takich kwiatków jak w Don Jonie gdzie bohater filmu masturbował się (z rozczarowania seksem) i spowiadał z tego w kółko przez cały film aby na końcu skończyć to robić nie dzięki kościołowi a dzięki temu, że dziewczyna pokazała mu prawdziwą miłość. Chrześcijaństwo kładzie nacisk w większym stopniu na świadomość grzechu i pokutę niż
  • Odpowiedz
@Werdandi: Tyle, że takie sytuacje nie przekreślają prawdziwości nauki o usprawiedliwieniu z wiary, bo jest ono tylko z prawdziwej, żywej i zbawiającej wiary. Oczywiście, znajdą się ludzie którzy wykorzystają tę naukę, by grzeszyć bez przeszkód ale czy nie właśnie taką postawę potępiali apostoł Paweł, Jan czy Jakub? Wiara, która nie wyraża się w uczynkach jest martwa, jak pisał ten ostatni. Dlatego, by zrozumieć tę naukę trzeba patrzeć na całokształt nauczania Pisma,
  • Odpowiedz