Wpis z mikrobloga

Mirki, jeśli kupujecie używany samochód to skorzystajcie proszę ze wzoru umowy, który przygotowałem.
Mam sporo do czynienia ze sprzedawcami, którzy #oszukujo i ta umowa maksymalizuje szanse dochodzenia roszczeń w przypadku wad pojazdu. Najczęstsze triki sprzedawców to:

1) "Kierowniku, wpiszemy dwa tysiące mniej, mniejszy podatek zapłacicie" .
Zaniżenie ceny pojazdu na umowie. Później przy odstąpieniu ciężko jest wykazać kwotę realnie zapłaconą.
2) "Panie, nówka, igła, wad nie ma, ale skarbówka się nie przyczepi do ceny jak napiszemy, że nie ma silnika".
Wpisanie wad pojazdu w umowie. Najczęściej towarzyszy podaniu zaniżonej ceny.
3) "Tu mam jakiś wzór, klient poprzedni przywiózł, chyba że macie kierowniku inny".
Wyłączenie rękojmi (wszelkie postanowienia o niedochodzeniu roszczeń).
4) Wskazanie w umowie podmiotu trzeciego jako sprzedawcy (handlarz sprowadza samochód i daje do podpisania umowę, gdzie jako sprzedawca widnieje jakiś Helmut).
5) Komis, który zamiast dać umowę, w której jako sprzedawca widnieje komis, daje umowę, w której sprzedawcą jest właściciel pojazdu wstawionego do komisu. W efekcie tracimy uprawnienia, które przysługują nam jako konsumentowi (w stosunku do komisu), a dysponujemy tylko uprawnieniami w stosunku do właściciela pojazdu, który nie jest przedsiębiorcą i jest bardziej chroniony przez prawo niż komis.

Zrobiłem też krótkie, prawnicze abecadło związane z kupnem pojazdu.

--------------
Osoby zaciekawione kwestiami prawnymi tłumaczonymi w prosty sposób zapraszam do subskrybowania tagu #maszprawo
Będę wrzucał analizy prawne sytuacji, z którymi każdemu przychodzi się często zetknąć.
--------------
#prawo #samochody #motoryzacja #niemiecplakaljaksprzedawal
  • 127
@desygnat: Rękojmia jest obowiązująca natomiast w transakcji pomiędzy dwoma przedsiębiorcami lub dwiema osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej można ją wyłączyć i to jest problemem. W stosunku do konsumenta nie można wyłączyć ani uprawnień z tytułu niezgodności towaru z umową (dla umów zawartych do dnia 24.12.2014 r.), ani uprawnień z tytułu rękojmi (dla umów zawartych od dnia 25.12.2014 r.).
@majas: Skończyłem prawo i kontynuuję naukę, żeby za jakiś czas mieć uprawnienia radcy prawnego. Pracuję w zawodzie, więc mam kontakt zarówno z różnymi prawnikami jak i klientami. Stąd wiem, że komunikatywność jest dużym problemem, a ludzie naprawdę, coraz częściej chcą się dowiedzieć jakie mają prawa albo jak daną sytuację należy rozwiązać. Niestety język prawny najczęściej się do tego nie nadaje mimo swojej precyzji. Staram się coś z tym robić, żeby był