Wpis z mikrobloga

Według znanego wzoru: E=mc2 więc jeśli podniesiemy jakiś przedmiot, np. położymy woreczek soli na wyższą półkę, to czy ten woreczek ma większą masę (czyli ciężar)? Jego energia potencjalna się zwiększa. Analizując to dalej, ciężar tego woreczka jest równy (jak każdego obiektu gęstość * przyspieszenie ziemskie, a gęstość to masa / objętość. Wynika z tego, że podnosząc przedmioty zmieniamy ich gęstość. Można by zatem zbudować urządzenie, które badałoby gęstość substancji i dzięki temu mogłoby wskazać, na jakiej jest wysokości.

#nauka #fizyka #ciekawostki
  • 42
  • Odpowiedz
@Viviane77: #!$%@? mać, ja rozumiem, że lubisz trollować, ale już wystarczy, ogarnij, że gimbazjalny wzór E = mgh jest PRZYBLIŻENIEM, normalnie tą energię liczy się z różnicy potencjałów pola grawitacyjnego i jest równa E = -GMm/r. no ale ok, rzeczywiście ta energia rośnie z tą wysokością, ale:
a) skąd wiesz, że objętość się nie zmieni?
b) jak zmierzysz tą swoją gęstość?
c) skąd będziesz miała przyrządy potrafiące pokazać różnice w masie
  • Odpowiedz
PRZYBLIŻENIEM


@prusi: tak samo, jak fizyka klasyczna jest przybliżeniem relatywistycznej, w pobliżu ziemi (a @Virage pisał o wysokości 0-100m) wzór jest prawdziwy.

będziesz miała przyrządy potrafiące pokazać różnice w masie rzędu pikogramów (prawdopodobnie takie to będą różnice)

Czyli przyznajesz mi rację, ze będzie różnica, którą można badać?
  • Odpowiedz
@Viviane77: ah Viviane77 czemu ty jesteś Rene102? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Według znanego wzoru: E=mc2 więc jeśli podniesiemy jakiś przedmiot, np. położymy woreczek soli na wyższą półkę, to czy ten woreczek ma większą masę (czyli ciężar)?


Masa jest niezmienna, ciężar owszem - zależy od siły grawitacji danego ciała niebieskiego.

Jego energia potencjalna się zwiększa.


Nie zwiększa się.

Analizując to dalej, ciężar tego woreczka jest równy (jak każdego
  • Odpowiedz
@Herflik: jeśli podnosi się przedmiot, to jego energia potencjalna się zwiększa, gdyby tak nie było, to przedmioty nie spadałyby (spadek jest formą uwolnienia energii potencjalnej).
  • Odpowiedz
@Viviane77: Nie zwiększa się.

Dla niezbyt dużych wysokości i niezbyt dużych odległości (znacznie mniejszych od promienia Ziemi) można przyjąć, że pole grawitacyjne Ziemi, w rozpatrywanym obszarze, jest jednorodnym polem o kierunku pionowym i zwrocie w dół. Wówczas za poziom odniesienia można przyjąć dowolny punkt. Wszystkie punkty na tej samej wysokości mają energię równą zero, powierzchnię tę nazywa się powierzchnią Ziemi. Przyrost energii potencjalnej grawitacji ciała jest równy pracy siły zewnętrznej, wykonanej
  • Odpowiedz
@Herflik:

Energia potencjalna grawitacji ciała o masie m umieszczonego na wysokość h nad poziom odniesienia (poziom ziemi) jest równa pracy wykonanej przy podnoszeniu ciała z poziomu odniesienia na wysokość h

Czyli się zwiększa, bo nie potrzeba energii, by ciało leżało na Ziemi, ale by umieścić je gdzieś wyżej potrzeba. Ta energia jest właśnie energią potencjalną i jest tym wyższa, im wyżej jest umieszczane ciało.
  • Odpowiedz
@Viviane77: Nie to ty. Twierdzisz, że podnosząc coś np. woreczek z solą zwiększamy jego masę i gęstość. Nie znasz wzoru na grawitację. Wymądrzasz się a nic nie wiesz.

Jesteś kompletną ignorantką w dziedzinie fizyki.
  • Odpowiedz