Wpis z mikrobloga

Mirko obserwuje stosunkowo od niedawna. Nie pamietam co sie dzialo kiedys, nie wiem czy sie stoczylo czy tez nie. Nie mam pojecia w jaki sposob dziala machina mirko. Moze zostane zdeptany, zignorowany, a może moj pomysl sie przyjmie. Jednak jednego jestem pewien. Na 100 % uslysze:


Co wy na to, zebym skromnie prowadzil tag z ciekawostkami z zakresu medycyny? Mamy elektrykow, informatykow za 15 k #pdk, astronomow. Dlaczego by ludzkie ciało miało nie znalezc grona mirkow? Dla jednych bylyby to oczywistosci natomiast mam nadzieje ze istniałaby grupa osob zainteresowanych. Zawsze cos innego na mirko niż sebki, karyny, wojna prawakow i lewakow czy tez ustalania kto jest podludziem. Co chce przedstawić? Ogolny zarys funkcjonowania ludzkiego ciała. Dlaczego dzieje sie tak, a nie inaczej. Poza tym, można byłoby liczyc na dostawę rysunków anatomicznych z Gray'a. (Sa one MEGA czytelne.) Nie jestem ekspertem. Nie będę udzielał odpowiedzi na pytania nie związane z wpisem, ponieważ prawdopodobnie nie bede w stanie na nie odpowiedziec. Jestem tylko studenciakiem I roku medyka. Mimo to na zajeciach czy tez podczas nauki dowiaduje sie wielu ciekawych rzeczy i jestem przekonany ze tez podzielicie moje zdanie. Poza tym jest to dla mnie doskonala forma przypominania i formowania swojej wiedzy. Wpisow nie bede umieszczal czesto bo jeszcze dostane bordo i bede musial zejsc do piwnicy ( ͡° ʖ̯ ͡°). Tresc bede sie staral zawrzec w jak najkrotszej i najbardziej czytelnej formie. Moze probka na poczatek.

Dlaczego podczas czyszczenia uszów patyczkami zazyczaj chce sie nam kaszlec, albo odczuwamy specyficzny scisk w krtani?

Skora przewodu sluchowego zewnetrznego (sciana tylna i dolna) jest unerwiana czuciowo przez nerw błędny (nervus vagus). Jest to X z 12 nerwow czaszkowych, (nerwy czaszkowe sa parzyste). Nazywa się tak, poniewaz jako jedyny nerw czaszkowy wchodzi do jamy brzusznej i unerwia narządy wewnetrzne przywspolczulnie, (glowna roznica pomiedzy ukladem wspolczulnym a przywspolczulnym jest taka, ze pierwszy pobudza organizm do przetrwania w sytuacjach stresowych, a drugi pobudza organizm do spokojnej wegetacji). Ale do rzeczy. Tak się składa, ze nerw ten unerwia czuciowo krtan oraz ruchowo miesnie krtani i gardła (tu nie wszystkie ale to nie jest wazne). Przy podraznieniu zakonczen nerwowych w uchu, mozg dostaje informacje o aktywnosci tegoz nerwu. Interpretuje to dwojako co przeklada sie na wrazenie zadławienia sie i naturalny odruch przeciwdzialajacy jakim jest kaszel. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak wspomnialem nerw ten unerwia rowniez narzady wewnetrzne w tym serce. W skrajnych przypadkach moze dojsc do pobudzenia wlokien przywspolczulnych unerwiajacych serce, a jako ze uklad przywspolczulny zwykle hamuje aktywnosc unerwianych struktur, to serduszko moze wyraznie zwolnic do tego stopnia, ze czyszczenie brudnego ucha spowoduje zapasc.

Obiecany obrazek z graya + gratis:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Slide6rom.JPG

Jezeli bedzie zainteresowanie, to załozę tak przy kolejnym wpisie.

#nauka #medycyna #czlowiek #nowynamirko
mlodysum - Mirko obserwuje stosunkowo od niedawna. Nie pamietam co sie dzialo kiedys,...

źródło: comment_7jCel8O28JNjbweI9Ewplf4hmQtonhm3.jpg

Pobierz
  • 60
  • Odpowiedz
@mlodysum: podaj chociaż jeden przypadek zapaści od czyszczenia uszu. Bo wiesz, w teorii to jest naprawdę wiele połączeń nerwowych, ktorym mozna przypisywac korelacje z dupy, wymyslone w czasie nauki Bochenka.
  • Odpowiedz
@Adrastos: @flisek94: Tak jak napisal flisek94, prosektorium jest na pierwszym roku. Jednak jezeli jestes ciekaw czy wykonuje sie osobiscie sekcje zwlok/preparacje struktur to niestety robia to asystenci. Z jednej strony to jest dobre, bo rozpreparowane struktury sa widoczne i nie uszkodzone, a z drugiej szkoda bo samemu by sie chcialo nabierać doswiadczenia. Minuta ciszy dla zmarlych osob, dzieki ktorym mozemy sie uczyc w praktyce.
  • Odpowiedz
  • 0
Ahoj, IV rok leku here. Fajna inicjatywa, anatomia jest spoko, a tylu studentów ją olewa...
  • Odpowiedz
@mlodysum: wiesz co to jest EMB? Znam doniesienia nt uderzenia pioruna. Nie siej fermentu. A po pierwsze nie powinno sie czyscic ucha patyczkiem. A juz tym bardziej tak głęboko. Ale to moze dowiesz sie na dalszych latach
  • Odpowiedz
@mlodysum: te 1:100000 to nie jest napisane dlatego, bo ktos tak wymyślił czytając Bochenka, tylko ktoś dostał tej krwawej sraczki. Rozumiesz Ty to? Ten przykład z apapem jest wlasnie EBM, a Twoj przyklad z dupy jest przykładem wymyslu studenciaka, ktory bedzie sie rozprzestrzanial jak rak.
  • Odpowiedz
@mlodysum: a jakiś tag zaproponujesz? nie postuj pod ogólnymi, bo tam gówno jest. i Twój tag też niech będzie widocznie osobisty, nie jakiś ogólny. dzięki, wołaj jak będzie tag
  • Odpowiedz
Dlaczego podczas czyszczenia uszów patyczkami zazyczaj chce sie nam kaszlec, albo odczuwamy specyficzny scisk w krtani?


@mlodysum: Co? Mi nigdy się coś takiego nie przytrafiło...
  • Odpowiedz