Wpis z mikrobloga

Mirko obserwuje stosunkowo od niedawna. Nie pamietam co sie dzialo kiedys, nie wiem czy sie stoczylo czy tez nie. Nie mam pojecia w jaki sposob dziala machina mirko. Moze zostane zdeptany, zignorowany, a może moj pomysl sie przyjmie. Jednak jednego jestem pewien. Na 100 % uslysze:


Co wy na to, zebym skromnie prowadzil tag z ciekawostkami z zakresu medycyny? Mamy elektrykow, informatykow za 15 k #pdk, astronomow. Dlaczego by ludzkie ciało miało nie znalezc grona mirkow? Dla jednych bylyby to oczywistosci natomiast mam nadzieje ze istniałaby grupa osob zainteresowanych. Zawsze cos innego na mirko niż sebki, karyny, wojna prawakow i lewakow czy tez ustalania kto jest podludziem. Co chce przedstawić? Ogolny zarys funkcjonowania ludzkiego ciała. Dlaczego dzieje sie tak, a nie inaczej. Poza tym, można byłoby liczyc na dostawę rysunków anatomicznych z Gray'a. (Sa one MEGA czytelne.) Nie jestem ekspertem. Nie będę udzielał odpowiedzi na pytania nie związane z wpisem, ponieważ prawdopodobnie nie bede w stanie na nie odpowiedziec. Jestem tylko studenciakiem I roku medyka. Mimo to na zajeciach czy tez podczas nauki dowiaduje sie wielu ciekawych rzeczy i jestem przekonany ze tez podzielicie moje zdanie. Poza tym jest to dla mnie doskonala forma przypominania i formowania swojej wiedzy. Wpisow nie bede umieszczal czesto bo jeszcze dostane bordo i bede musial zejsc do piwnicy ( ͡° ʖ̯ ͡°). Tresc bede sie staral zawrzec w jak najkrotszej i najbardziej czytelnej formie. Moze probka na poczatek.

Dlaczego podczas czyszczenia uszów patyczkami zazyczaj chce sie nam kaszlec, albo odczuwamy specyficzny scisk w krtani?

Skora przewodu sluchowego zewnetrznego (sciana tylna i dolna) jest unerwiana czuciowo przez nerw błędny (nervus vagus). Jest to X z 12 nerwow czaszkowych, (nerwy czaszkowe sa parzyste). Nazywa się tak, poniewaz jako jedyny nerw czaszkowy wchodzi do jamy brzusznej i unerwia narządy wewnetrzne przywspolczulnie, (glowna roznica pomiedzy ukladem wspolczulnym a przywspolczulnym jest taka, ze pierwszy pobudza organizm do przetrwania w sytuacjach stresowych, a drugi pobudza organizm do spokojnej wegetacji). Ale do rzeczy. Tak się składa, ze nerw ten unerwia czuciowo krtan oraz ruchowo miesnie krtani i gardła (tu nie wszystkie ale to nie jest wazne). Przy podraznieniu zakonczen nerwowych w uchu, mozg dostaje informacje o aktywnosci tegoz nerwu. Interpretuje to dwojako co przeklada sie na wrazenie zadławienia sie i naturalny odruch przeciwdzialajacy jakim jest kaszel. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak wspomnialem nerw ten unerwia rowniez narzady wewnetrzne w tym serce. W skrajnych przypadkach moze dojsc do pobudzenia wlokien przywspolczulnych unerwiajacych serce, a jako ze uklad przywspolczulny zwykle hamuje aktywnosc unerwianych struktur, to serduszko moze wyraznie zwolnic do tego stopnia, ze czyszczenie brudnego ucha spowoduje zapasc.

Obiecany obrazek z graya + gratis:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cb/Slide6rom.JPG

Jezeli bedzie zainteresowanie, to załozę tak przy kolejnym wpisie.

#nauka #medycyna #czlowiek #nowynamirko
Pobierz mlodysum - Mirko obserwuje stosunkowo od niedawna. Nie pamietam co sie dzialo kiedys,...
źródło: comment_7jCel8O28JNjbweI9Ewplf4hmQtonhm3.jpg
  • 60
@Eustachiusz: Dokladnie wiem o czym mowisz. Napisalem, że to sa tylko i wylacznie skrajne przypadki. Istnieje taka droga nerwowa, ktora MOZE lecz NIE MUSI spowodowac danego efektu. Dochodza tutaj roznego rodzaju blokady, m.in. ta wynikajaca z fizjologii przewodzenia impulsu nerwowego, zasady wszystko albo nic, (jezeli bodziec jest mniejszy od progowego, to przekazanie impulsu na kolejny neuron nie jest mozliwe.) Jednak kazdy czlowiek inny. Jeden zareaguje tak, drugi inaczej, dlatego niektorzy moga
@mlodysum: Dla mnie najciekawsze w nerwie błędnym są dwie rzeczy:

1. jego odnoga, nerw krtaniowy wsteczny, przewija się pod tętnicą podobojczykową z prawej strony, a pod łukiem aorty z lewej, po czym zawraca dogłowowo. Dzieje się tak u wszystkich ssaków, również u żyrafy, co jest jednym ze świadectw ewolucji.

2. " Najnowsze badania Komisaruk i Whipple z użciem wspóczesnym technik badawczych, takich jak: funkcjonalny rezonans magnetyczny mózgu (fMRI) oraz pozytronowa tomografia
@Eustachiusz: Głowa i Szyja już za mną, zdane ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@jaozyrys Mnie i ciebie to zainteresowalo, ale glowna idea wpisu opiera sie na wytlumaczeniu codziennyego zjawiska, na ktore z reguly nie zwraca sie uwagi albo nie potrafi sie powiedziec jego zrodla.

@parawanol Anatomia jest cudowna. Duzo gorzej z histologia.
no zważając na to, że konkuruje z takimi koszmarami jak histologia to nie jest to trudne by był najciekawszy.

@parawanol:
Na niektórych uczelniach to już chyba konkuruje też na pierwszym roku z biochemią ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Eustachiusz: Nie bylby taki zly, jakby potrafil ulozyc po polsku poprawnie gramatycznie zdanie i nie wprowadzac ogolnego chaosu do ksiazki. Mile byloby widziane rozniez wypunktowanie niektorych rzeczy zamiast opisywanie, oraz korekta bledow.
@mlodysum: Hah, no to siema, IV rok here. Ciśnij anatomię, z histologii zakład raczej przepuszcza, chyba że się jest zupełnym nieogarem. Inna sprawa, że na samych studiach do III roku wlacznie histo się dużo bardziej przydaje niż anatomia, na klinikach to już inna sprawa, bo ani to ani to.
@Pustulka: No na UJ chyba tak jest, na WUM całe szczęście nie.