Wpis z mikrobloga

Mało które miasto dostało taki wp****dol jak Nysa.

"Kroniki Świata" wydane w 1493 roku w Norymberdze, jako najważniejsze miasta polskie podają kolejno Kraków, Wrocław i Nysę. W latach 1342 - 1810 Nysa była stolicą księstwa biskupów wrocławskich i przez długie wieki największym i najbogatszym po Wrocławiu miastem Śląska.
Z powodu wspaniałych budowli i dwunastu okazałych kościołów nazywano miasto Śląskim Rzymem.

Okres rozwoju i pomyślności dla miasta skończył się w 1945 roku. 15 marca 1945 roku wydany zostaje rozkaz o opuszczeniu miasta przez ludność cywilną. Ewakuacja ludności cywilnej trwała do dnia 19 marca 1945 roku. Jednostki bojowe wycofują się 23 marca. Wojska rosyjskie wkraczają do Nysy 23 marca. Data 24 marca 1945 roku podawana jest jako data opanowania całości miasta. Przedstawiciele polskich władz przyjeżdżają dopiero 23 kwietnia 1945.

Od wkroczenia Armii Czerwonej do przyjazdu władz polskich mija równo miesiąc. W tym czasie niepilnowani przez nikogo czerwoni palą i niszczą całą średniowieczną zabudowę jednego z piękniejszych miast tej części Europy.

Zgliszcza spalonych kamienic zostały zburzone w PRLu, a na ich miejscu postawiono socjalistyczne klocki. Na przedwojennym zdjęciu Nysy zaznaczyłem na zielono zabudowę, która przetrwała, bądź została wyremontowana. Reszta, na czerwono, dziś nie istnieje.

Smutny widok.
#historia #nysa #iiwojnaswiatowa #wojna #armia #prl
t.....w - Mało które miasto dostało taki wp****dol jak Nysa.

"Kroniki Świata" wyda...

źródło: comment_nJBL7avfUCetOomHhYVqu2yx8N01Kixj.jpg

Pobierz
  • 10
@tenodbiletow: Tak swoją drogą nie wiem czy to tylko moje spostrzeżenie ( i paru znajomych) czy też macie taki pogląd , że w Nysie mieszkają głównie #podludzie ? Kogo nie spotkam z Nysy jest na poziomie Sebixa i Karyny chociaż miejsce spotkania o tym nie świadczy
@tenodbiletow: ogólnie to poza Warszawą tereny geograficznego Śląska najmocniej oberwały. W Opolu tez ruska swołocz spaliła pół zabytkowego centrum, z tym ze opole miało to szczęście ze chociaż część została odbudowana.