Wpis z mikrobloga

Zachęcam do dołączenia do 28 osób i obserwowania mojego tagu ---> #pamietajohistorii
Staram się wrzucać niestandardowe historie i mam nadzieję, że pomimo zawirowania na wykopie zostanie to założóne i nowe partie, lasy i inni nie przyćmią moich wpisów :)

Rok temu zmarł Jan Sijbrand Pesman, holenderski łyżwiarz szybki

Jan Sijbrand Pesman holenderski łyżwiarz szybki i członek Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1960.

Pesman urodził się w 1931 roku koło Groningen, we wsi Stedum w rodzinie rolnika Reindera Dirka Pesmana i Ewy Toxopeus. Pesman zadebiutował w turnieju łyżwiarskim w 1955 roku, kiedy był dziewiąty na zawodach Mistrzostw Holandii w Heerenveen. W całym cyklu miał niewielki sukces, dlatego, że był debiutantem. Jednak był blisko podium w 1959. Zarówno w Mistrzostwach Europy i Pucharze Świata, był piąty.
Pesmans stał się słynny rok później. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Squaw Valley, zdobył brąz na 5000 metrów w czasie 8.05,1. Mimo, że był to pierwszy medal w holenderskim łyżwiarstwie od ośmiu lat, Pesman był daleki od zadowolenia.
Pesman poślubił w dniu 16 kwietnia 1960 Idę Everdinę Toxopeus. Z tego małżeństwa urodziło się troje dzieci. Zmarł 23 stycznia 2014 roku. Zył 83 lata.

#sport #lyzwiarstwoszybkie #holandia #europa
Pobierz Lele - Zachęcam do dołączenia do 28 osób i obserwowania mojego tagu ---> #pamietajohi...
źródło: comment_6qxuGG1rU9Gf27afgNlrhTQyBf8NZcfb.jpg
  • 3