Wpis z mikrobloga

Elo koksy, robiąc przysiady (z ciężarem na plecach, trójbojowym, ATG), korzystacie z pasa? Chodzi mi o takie ciężary na poziomie 85-100% PR. Ja ogólnie nie korzystam, nawet swojego PR nie robiłem w pasie, ale czytałem, że właśnie od tych 85% powinno się używać pasa. Dlatego zastanawiam się, czy nie używać go po prostu dla bezpieczeństwa (od tych 85%) w seriach, czy tylko na maksach? Albo najlepiej w ogóle, nawet przy maksach.

#silownia #mikrokoksy
  • 4
http://www.fiteligent.pl/faq/#Pas_kulturystyczny_Kiedy_go_uywa

Pas kulturystyczny daje mięśniom współtworzącym tłocznie brzuszną punkt oparcia, co pozwala im na silniejszy skurcz – to pozwala na zwiększenie ciśnienia śródbrzusznego co dodatkowo stabilizuje kręgosłup i zapobiega kontuzjom. Nie bez znaczenia jest też efekt irradiacji (zwany też efektem splash). W skrócie silny skurcz jednego mięśnia pozwala na silniejszy innych mięśni. ALE podczas używania pasa, zmniejszany jest udział mięśni stabilizujących kręgosłup, a te chcesz mieć BARDZO silne, więc nie używaj go
@vechi:
Ja zacząłem używać pasa po roku treningów. Zrobiłem w nim wszystkie swoje maksy. Używam w seriach od 70-80% maksa jednocześnie dbając o moje mięśnie stabilizujące poprzez dodatkowe ćwiczenia. Inna sprawa, że pasa nie użyjesz odpowiednio nie mając mięśni brzucha rozwiniętych na pewnym poziomie.
Przede wszystkim czuję się w nim bardziej komfortowo teraz kiedy robię na wysokich powtórzeniach ciężar, który jakiś czas temu bałem się brać więcej niż 3 razy.

Na