Wpis z mikrobloga

Mały spam. Zebrałem w jedno i lepiej zredagowałem to co pisałem już wcześniej.

Przyda się jakby ktoś chciał gdzieś przeklejać:

Co do biura:
- nowe biuro SpaceX w Seattle jest bardzo niedaleko biur Microsoftu;
- od listopada SpaceX podbiera inżynierów oprogramowania i technicznych od MS (oraz od innych firm);
- na razie zatrudnili tam kilkadziesiąt osób, docelowo rosnąć ma do ok 1000 osób;
- wg Muska "zatrudnienie na raz 500 inżynierów nie jest dobrym pomysłem" - woli organiczny rozwój;
- wg Muska oprogramowanie satelitów będzie ważniejsze od sprzętu;

Co do ich satelitów:
- powstanie ich autorska platforma dla satelitów;
- każdy z nich będzie ważył kilkaset kg, ale dzięki najnowszym technologiom (a nie 10 letnim jak obecnie) mają wykonywać pracę jak parotonowe;
- używać będą silników jonowych własnego projektu - są łatwe w budowie i najlepsze dla satelitów;
- pierwsza wersja satelity za 5 lat;
- produkcja masowa jak auta, a nie manufaktura jak obecnie;
- będą oczywiście budować też dla klientów zewnętrznych;
- oprócz swojej konstelacji internetu satelitarnego plany mają bardzo ambitne - będzie to platforma zarówno dla satelitów naukowych, transportowych, sond kosmicznych;

Internet od SpaceX:
- 4025 satelitów w konstelacji (!!!!)
- będą one działały na wysokości 750km;
- pierwszy satelita za 5 lat, pełna działalność operacyjna za 12-15 lat;
- system przygotowany na niedziałanie części satelitów, nie jest on zależny od 100% sprawności;
- zyski mają być źródłem pieniędzy na budowę miasta na Marsie (!!!!);
- 20/30ms opóźnień w każdym punkcie świata
- analitycy oceniają, że faktycznie można zarobić na tym górę kasy (pingi na dłuższych dystansach dużo mniejsze niż po kablu);
- Musk obawia się ataków hackerskich na tę sieć;
- konieczność uzgodnień z innymi krajami, Musk "nie chciałby, żeby Chiny zestrzeliwały jego satelity";
- koszt to 10-15mld dolarów, może więcej. To za dużo na SpaceX (będą szukać współinwestorów), a porażka może "uwalić" SpaceX;

#spacex #elonmusk
  • 3