Wpis z mikrobloga

Dzisiaj w #ekonomiazadyche trochę o tym co wyprawiał przed południem Szwajcarski Bank Narodowy. Lekcja jest prosta - ujemne stopy procentowe nie działają! <- KONIECZNIE PRZECZYTAJ!

1. SNB utrzymuje próg 1.20 na EUR/CHF
2. ECB wprowadza ujemne stopy procentowe żeby pobudzić gospodarkę
3. Inwestycje niestety spadają (pomimo odwrotnych założeń), ale pieniądze są wypompowywane za granicę (obligi USA) oraz do Niemiec (obligacje DE europejskim save haven). Ma to zbić kurs EUR i polepszyć konkurencyjność eksportową.
4. Niestety zwrot z niemieckich obligacji zaczyna z tego powodu ciągnąć do wartości minusowych i w końcu tam ląduje
5. Inwestorzy szukają nowego save haven i patrzą: O SZWAJCARIA NIE MA PRZECIEŻ EUR.
6. Pakujemy pieniądze we franka, co zwiększa jego wartośc.
7. EUR coraz bardziej traci na wartości, CHF zyskuje - utrzymywanie progu 1.20 coraz mniej się opłaca
8. SNB płaci i płaci, żeby utrzymać 1.20 staje się to coraz droższe.
9. "Koniec #!$%@?" powiedział Pan Thomas Jordan (prezes SNB) - rezygnujemy z progu
10. (próg został wprowadzony w dziwnych czasach i od razu zapowiadali, że kiedyś go zdejmą)
11. SNB wymyśliło sobie, że jeżeli jeszcze bardziej zejdzie na minus ze stopą depozytową dla banków (z -0.25% do -0.75%) to zniechęci do inwestowania we franka i pobudzi banki do szukania inwestycji gdzie indziej (ujemne depo oznacza, że banki komercyjne płacą bankowi centralnemu za trzymanie hajsów).
12. Niestety trochę się przeliczeli i EUR/CHF pięknie jebnęło :)

Są wszystkie punkty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#ciekawostki #ekonomia #forex #szwajcaria
  • 15
Ja dziś miałem pół dnia wesołości z powodu komentarzy wielce zdziwionego kwiatu polskich ekonomistów :) A że na wzroście CHF zarobiłem, to tym bardziej się uśmiechałem.


@nikifor: też zarobiłem. i też 'łączę się w bólu' z polskimi ekonometrystami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@sprzedalem_konto_za_dyche: wg mnie chodzi o coś innego. Za tydzień Draghi ogłosi rozpoczęcie programu QE w Europie, który zdecydowanie obniży wartość euro. Głupota byłoby ograniczenie wartości własnej waluty przez widzimisię jakichś szemranych specjalistów z Brukseli. I nie piszcie mi tu, że eksport i turystyka w Szwajcarii zmaleja, bo to żaden argument w naszych wspaniałych czasach.
@b4q: nawet spore wahania w wartości franka szwajcarskiego minimalnie wpływają na poziom eksportu Szwajcarii, ze względu na to jakie dobra eksportują (top 4 to: złoto, produkty medyczne, zegarki. Potem masz m.in. instrumenty pomiarowe, chemikalia, oscyloskopy, turbiny, maszyny przemysłowe, silniki, itd itp ). To nie są dobra, na które popyt jest elastyczny.
Eksport co roku się umacnia (tak jak i import)
spluczka - @b4q: nawet spore wahania w wartości franka szwajcarskiego minimalnie wpły...

źródło: comment_ZXhTpDFYB26OEWUnb6u5uT5JkSfL8wOn.jpg

Pobierz
8. SNB płaci i płaci, żeby utrzymać 1.20 staje się to coraz droższe.


@sprzedalem_konto_za_dyche: Musisz poćwiczyć ekonomię. Płaci to Mr Putin bo on chce w drugą stronę. SNB chciało żeby wartość CHF była niższa niż chciał rynek. Ergo Mr Putin musi sypać rezerwami żeby skupować ich rupie a SNB sobie po prostu dopisywało zera na koncie i kupowało EUR.

Popatrz na rezerwy SNB od 2011 kiedy zapegowali do EUR na 1.2:
@ania-nowak1231 ma rację. SNB może wydrukować nieskończenie wiele CHF.
Ja mam inną hipotezę. Skoro było wiadomo, że kurs nie spadnie poniżej 1.2 to spekulanci mogli grać na odbijanie się kursu od tej granicy. Po drugiej stronie ustawiła się taka ściana, że SNB stwierdził, że nie może pozwolić sobie na konkurowanie z całym światem i żeby utrzeć nosa spekulantom - na chwilę uwolnił kurs. Zgaduję, że wrócą do 1,2 albo innej stałej wartości