Wpis z mikrobloga

#chwalesie #winiarstwo #wino #cydr
Od lewej: wino pomarańczowe, cydr, cydr. Wczoraj nastawiłem i pomarańcza pracuje jak szalona, środkowy cydr też już zaczął, prawy jeszcze nie. Cydry różnią się tylko drożdżami(środek-suszone, po prawej w płynie) i delikatnie odcieniem butelki, a wygląda jakby w ogóle z innego soku były robione.
I tak, wiem, że z soku z kartonu to nie jest prawdziwe wino/cydr, ale założenie było takie, że minimalnym kosztem i minimalną pracą ma wszystko powstawać :)
Zdjęcie robione kalkulatorem.
Pobierz orange92 - #chwalesie #winiarstwo #wino #cydr 
Od lewej: wino pomarańczowe, cydr, cy...
źródło: comment_kz2hqWnsQLDl14IYtRPZEEyeGpZ7YYM3.jpg
  • 9
@kessubuk: wyjdzie, tylko radzę w jakimś mniejszym "baniaku" to trzymać, żeby dużo powietrza nie było w środku :) tak żeby jakoś do 3/4 pojemnik był wypełniony nastawem. Nie może być ani za mało ani za dużo, bo górą wyjdzie jak się zacznie pienić.
@orange92: Cydr przy robieniu się tak bardzo nie pieni. Ale @kessubuk: na próbę możesz nastawić od razu 4 litry - nie pożałujesz a przy 1l drożdże się zmarnują.
Co do mocowania rurki - wcale nie trzeba używać wosku czy gumy do żucia(z której może się nastaw zakazić) lepiej korka fermentacyjnego użyć(czyli taki gumowy, sprzedawany w różnych wielkościach, przeważnie będzie tam gdzie rurkę się kupuje)
U mnie juz zabutelkowany, zagazowany, degustuje. Zrobilem rozne, z miodem, cynamonem i imbirem w różnych konfiguracjach. Inbir wyciskany, wyszedl troche za mocny, musze mieszac bo ze swieżo wyciskanego. 40 butelek ;>
@barteck: Oj to sporo wyszło :) z mojego doświadczenia - z miodem niewarto robić bo nie czuć miodu a jest duuużo droższy. Też próbowałem :)
@orange92: Ja sobie kupiłem na zapas różne wielkości, trochę przez przypadek bo "myślałem że będzie ok a jednak większy trzeba"
Ja robilem z soku jabłkowego pasteryzowanego, wyciskanego z jablek konsumpcyjnych z sadu szwagra. Miod dostalem i faktycznie slabo nim czuc jednak caly cukier z niego niezle tego cydra nagazowal ;) niektore butelki to chwile trzeba sie pomęczyć aby otworzyć.

Gdyby ktos z was robil z wyciskanym imbirem to przestrzegam... doslownie dwie krople na butelke wystarcza (dodawalem przed kapslowaniem). Wychodzi naprawdę pyszny

Chyba, ze ktos korzystal z "soku"sklepowego to spokojnie wiecej można