Wpis z mikrobloga

Przywileje górnicze to m.in:

- 14 i 15 pensja

- Barbórka (1 pensja + "barbórkowe w naturze lub ekwiwalent)

- dodatek do wynagrodzenia (20-60% do pensji dla zatrudnionych pod ziemią, 10-25% do pensji dla zatrudnionych na powierzchni; nieopodatkowane)

- nagroda jubileuszowa (za staż pracy, od 75 do 400% wynagrodzenia miesięcznego)

- ekwiwalent pieniężny z funduszu socjalnego dla nie korzystających z wczasów organizowanych (przysługuje również członkom rodziny pracownika, na których pracownik pobiera zasiłek rodzinny z ubezpieczenia społecznego)

- ekwiwalent pieniężny z tytułu zwrotu kosztów przejazdu urlopowego (także dla członków rodziny pozostającym na jego utrzymaniu)

- przywileje w zakresie wcześniejszego przechodzenia na emeryturę i zaopatrzenia emerytalnego (plus 3 miesięczna odprawa)

- deputat węglowy (także dla emerytowanych pracowników, częsciowo likwiduje się to ostatnio)

- kwota (ołówkowe) na pomoce naukowe na każde dziecko co roku

- pożyczka na zagospodarowanie (umarzana po 5 latach nienagannej pracy pod ziemią)

Co najciekawsze przepisy te wprowadzono w 1981 przez samego Wojciecha Jaruzelskiego i obowiązują do dziś.
A teraz spójrzcie na protestujących bo bronią czystej komuny.

#neuropa #gornictwo
  • 71
@johni4k: Jeśli beda pracowali w prywatnych firmach, a ja nie bede placil za ich przywileje to ok niech je maja. Tak dlugo jak moje podatki beda szly na to aby górnikom się dobrze powodziło pomimo złej sytuacji na kopalniach będę protestował. To nie jest tak, że oni wyjdą na ulice, a wszyscy mają się uginać.
@WillyJamess: już sie dość nasłuchałem od znajomych górników jaki to oni high life mają pod dziemią,tu słonecznik podłubią,tu sobie drugie śniadanko zjedzą,pogadają,posiedzą.....pośpią i sie jeszcze tym chwalą. Praca niebezpieczna jak każda inna wiec niech zapieprzają do 70-tki tak jak reszta społeczeństwa. Na budowie jest jeszcze niebezpieczniej ,kasa mała i budowlańcy nie wychodzą blokować torów...
@sponge: Barbórkę górnicy urządzili sobie w DoubleTree:Hilton w Łodzi, gdzie na tej imprezie pracowałem.
Nie przymierzając: wóda i wino bez ograniczeń, to samo żarcie, DJ, kabaret Neonówka i jeszcze więcej żarcia dla gości imprezy.
Impreza trwała 3 dni dla około 200 osób.
Nie przymierzając, łącznie z noclegami "Biedni górnicy" zostawili w Hotelu i u innych organizatorów lekko licząc jakieś 1,5 mln złotych.
A później płaczą w TV że "chlep naszym dzieciom
@SerCheddar: Czasem to ma rację bytu. Przede wszystkim w przypadku, gdy chcemy dostawać coś, co produkuje dany zakład. Na przykład w piekarni. Bonus 1 chleb dziennie jest chyba dość atrakcyjny względem powiedzmy 1 zł więcej dziennie. Podobnie na przykład gdyby była możliwość zakupu wyrobów danego zakładu na własny użytek po cenach niższych niż detaliczne.
@zycie_jest_nobelon: gornicy ? Czy zarzad kompani badz holdingu , albo zwiazki ? Bo mylisz pojecia kolego.... Gornik to taka osoba co zjezdza na dol i #!$%@? a zarzad to taka ktora bierze kase od nich i zawyza srednia zarobkow (stad pewnie w mediach opinia 6-7k)
@sponge: Dzis w tv jakis górnik pokazał pasek z wypłata a tam... 1218 złotych netto ... no ale powiedziął ze ma dodatki i premie ale ile to nie powiedziął już. Oni z dodatków maja 3 razy tyle niz z pensji a potem płacza ze mała pensja, no tak skoro za pierdzenie nawet maja dodatek i premie. Moja matka nawet na świeta nie dostała premii ani paczki, ani nawet #!$%@? nie usłyszała