Wpis z mikrobloga

Przywileje górnicze to m.in:

- 14 i 15 pensja

- Barbórka (1 pensja + "barbórkowe w naturze lub ekwiwalent)

- dodatek do wynagrodzenia (20-60% do pensji dla zatrudnionych pod ziemią, 10-25% do pensji dla zatrudnionych na powierzchni; nieopodatkowane)

- nagroda jubileuszowa (za staż pracy, od 75 do 400% wynagrodzenia miesięcznego)

- ekwiwalent pieniężny z funduszu socjalnego dla nie korzystających z wczasów organizowanych (przysługuje również członkom rodziny pracownika, na których pracownik pobiera zasiłek rodzinny z ubezpieczenia społecznego)

- ekwiwalent pieniężny z tytułu zwrotu kosztów przejazdu urlopowego (także dla członków rodziny pozostającym na jego utrzymaniu)

- przywileje w zakresie wcześniejszego przechodzenia na emeryturę i zaopatrzenia emerytalnego (plus 3 miesięczna odprawa)

- deputat węglowy (także dla emerytowanych pracowników, częsciowo likwiduje się to ostatnio)

- kwota (ołówkowe) na pomoce naukowe na każde dziecko co roku

- pożyczka na zagospodarowanie (umarzana po 5 latach nienagannej pracy pod ziemią)

Co najciekawsze przepisy te wprowadzono w 1981 przez samego Wojciecha Jaruzelskiego i obowiązują do dziś.
A teraz spójrzcie na protestujących bo bronią czystej komuny.

#neuropa #gornictwo
  • 71
  • Odpowiedz
@sponge: #!$%@? mać, a ja mam marzenia, żeby zarabiać chociaż 3 tysiące na rękę. Wtedy już bym chyba bardzo nie marudził. Nadal to by było zbyt mało, żeby inwestować w przyszłość, jakieś mieszkanie na kredyt czy coś, ale chociaż było by mnie stać żeby od czasu do czasu coś naprawić w aucie, wyprowadzić się z domu, itd. Myślałem, że zmienię teraz pracę, nie powiem odzew jest, ofert do #!$%@? nawet,
  • Odpowiedz
@sponge: przepisałeś przywileje z 1980 roku. Obecnie nie ma 14 i 15 pensji, Barbórka to 60% średniorocznego wynagrodzenia.

Dodatek do wynagrodzenia to po prostu sposób obliczania wpłaty tak, aby pracownicy z dłuższym stażem zarabiali odpowiednio więcej.

Ponadto pozostałe przywileje w karcie górnika podane są w kwotach z roku 1980 i nigdy nie zostały zwaloryzowane. Czyli np taki umarzany kredyt na mieszkanie to obecnie jakieś 50 zł. Umarzane po 5 latach
  • Odpowiedz
25% do pensji dla zatrudnionych na powierzchni; nieopodatkowane


@sponge: #!$%@? ? to niech mi też państwo dołoży 1/4 wypłaty bo pracuję na powierzchni, a jak nie o idę blokować tory ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@sponge: No i co, mają potulnie zgodzić się na de facto obniżkę wynagrodzeń?

Każdy może strajkować. Jeżeli państwo jest przekonane co do słuszności działań, niech przełamuje opór.

A teraz spójrzcie na protestujących bo bronią czystej komuny.


Bronią swoich dochodów. A połowa z tej wyliczanki już nie istnieje albo jest zdewaluowana, jak wspomniano dwa wpisy wyżej.
  • Odpowiedz
@sponge: Możesz wyjaśnić dlaczego akurat w tych kopalniach dzieje się tak, a nie inaczej? Czy to wina Kompanii Węglowej i złego zarządzania? Z góry dzięki za odpowiedź.
  • Odpowiedz
@smieszko_pierwszy: Rowniez mgr inz. here i pracujac na kopalni jako osoba dozoru na oddziale wydobywczym takiej kasy na oczy nie widzialem (razem z kartami gornika, premiami, deputatami weglowymi etc.). Ale co ja tam wiem, w koncu @sponge ktory kopalnie widzial co najwyzej w teleekspresie musi wiedziec lepiej.
Poza tym, jak tak strasznie zazdroscisz, nikt nie bronil sie przyjmowac na kopalnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
O kurde! jak to możliwe ja mam takie wykształcenie, a nie zarabiam jak to możliwe?!

To trzeba było wybrać taką robotę, w której byś tyle zarabiał.

Wasza gadanie idealnie wpasowuje się w to co niedawno było na wykopie:


@johni4k: Ja tam wcale nie mam dobrego wykształcenia, nawet studiów nie skończyłem, mam jedynie szkołę policealną na dwóch kierunkach.
Nie wykonuje jakiejś mega skomplikowanej pracy i nie oczekuje za wiele. Aczkolwiek w miarę odpowiedzialna i czasami łeb na karku trzeba mieć. Po prostu brałem co było, bo kiedy szukałem pracy nie mogłem sobie wybrać co mi się podobało, bo zwyczajnie nie było wyboru. Teraz wybór jest spory, ale wszędzie gówniane pieniądze (zapraszam do Lubelskiego). Jednak jeśli pracuję na trzy zmiany świątek, piątek i niedziela, to uważam, iż takie 3 tysiaczki miesięcznie powinno
  • Odpowiedz
No i zamkną te wszystkie kopalnie w #!$%@?, a Niemcy niedawno zainwestowali 150 mln w poszukiwanie węgla i nowe kopalnie które będą się im baaardzo opłacać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz