Wpis z mikrobloga

Mam mieszane uczucie co do tego miejsca. Bendery to najtrudniejsze miejsce w Naddniestrzu. Znajduje się już po "mołdawskiej" stronie Dniestru, Besarabii. W mieście przed wojną mieszkało tam 40 tysięcy Mołdawian, znacznie mniej niż prawie 60 tysięcy Rosjan i kolejne 25 tysięcy Ukraińców, którzy stanęli po jednej stronie rosyjskojęzycznej. To tutaj trwały najcięższe walki, jest solą w oku dla Kiszyniowa.

Pomnik poświęcony obrońcom miasta przeciw "mołdawskim nacjonalistom". Podoba mi się ten napis. Nie "faszystom", "nazistom" tylko "nacjonalistom". Tuż obok znajduje się rosyjska baza w twierdzy i umocniony post.
Kurcze no. Zalatuje prorosyjsko...

W przypadku Osetii Południowej (popieranej przez Rosję) częściowo popieram separatystów.
Abchazji (też popieranej) mam neutralny stosunek mając świadomość brutalizacji konfliktu z obu stron i gruzińskiej większości przed wojną.
Karabachu (tak samo) popieram separatyzm jednak podkreślam czystki etniczne dokonane przez Ormian.

Ale co ciekawe o ile Osetia, Abchazja i Karabach to były konflikty etniczne to Naddniestrze i Donbas są to konflikty dużo bardziej na tle ekonomicznym. Analogia językowa (Naddniestrze wybuchło kiedy Mołdawia nie zgodziła się aby językiem konstytucyjnym był rosyjski i wyrażała chęci zjednoczenia z Rumunią) i poparcie przez Rosję jest wyraźne.

Naddniestrze jest za to na pewno dużo mniej mołdawskie niż Donbas ukraiński. W ogóle warto dopisać jakim cudem ten śmieszny skrawek znalazł się w Mołdawskiej SSR. Ano Wielki Brat kombinował jak to anektować rumuńską Besarabię. Więc wymyślił, że na jakimś absurdalnym skrawku założy mołdawską autonomiczną republikę i na tej podstawie zmusi Rumunię do oddania Besarabii no, bo to tutaj jest prawdziwa Mołdawia... pretekst i realizacja skrajnie głupia ale kogo to obchodziło w 40-tym roku. Prawo silniejszego, Rumunia po tym zdecydowała, że jest jej bardziej po drodze z Hitlerem (mimo utraty Siedmiogrodu na rzecz faszystowskich Węgier).

#naddniestrze #moldawia #ukraina #rosja #wojna

#thumbingthestans -> ten tag.
N.....2 - Mam mieszane uczucie co do tego miejsca. Bendery to najtrudniejsze miejsce ...

źródło: comment_mbhHhOhGBfhWNnVMxNRujBGPnKrw9tH7.jpg

Pobierz
  • 1