Wpis z mikrobloga

Mam w c--j poważny problem, moja wlascicielka jest mistrzem dizajnu, architektury oraz przede wszystkim elektroniki.
Gniazdko z kontrolerem polaczone razem, a do tego bojler. Kable zaswiecily sie i teraz nie działa ciepla woda.
Podlaczenie boilera z innego gniazda nic nie daje bo musi być do tego przez ten j----y, niedziałający kontroler.
Teoretycznie, nie jest to trudne w naprawie ale p------e to bo czuje ze się zabije na wiór.
Ile taka naprawa może kosztować w poznan? Kontroler do w-----------a, ma działać samo gniazdko. Potrzebne wiercenie bo lata ale wlascicielce to nie przeszkadzało.
Nadal nie widzi nic dziwnego ze myjemy sie w biedronce jak patusy z wronek.
#elektronika #elektorda #prad #gniazdko #poznan #naprawa #elektrykapradnietyka #zimnawodajajamale #pomocy #drobnepraceremontowe
le1t00 - Mam w c--j poważny problem, moja wlascicielka jest mistrzem dizajnu, archite...

źródło: comment_A4Yfue8LyQMrlQOrnGz6RiFcgrebcWtu.jpg

Pobierz
  • 39
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@le1t00: to jest programator czasowy Benko TSGE2. Zasilanie od góry, styki na dole

Więc zasilanie (do niego i do bojlera) musi przychodzić tym przewodem od "włącznika lampki".
A Ty mówisz że bojler podłączasz wtyczką do gniazdka?
  • Odpowiedz
@le1t00: Ten co schodzi zaraz w dół? Pokaż zdjęcie bo nie wierzę.

Podlaczenie boilera z innego gniazda nic nie daje

jak podłączasz ten bojler z innego gniazda? Jakaś wtyczka czy coś?
  • Odpowiedz
@marek22: ej, ej kłamałem.
To idzie zupełnie inaczej.

Szary idzie do lampki, biały pod szarym to kabel zasilający bojler, biały na dole idzie do bojlera.
  • Odpowiedz
@le1t00: czyli wtyczka była odłączona jak robiłeś zdjęcie?

Możliwe że on dalej działa bo zwarcie było na zasilaniu. Możesz:
- odłączyć przewody, wyczyścić i podłączyć z powrotem dobrze dokręcając
- odłączyć cały ten programator i mieć bojler tylko na
  • Odpowiedz
@marek22: weź z takimi radami, pewno tam jest bo bojler tak samo ma zrobioną naprawę termostatu jak ta instalacja czyli pewno obejście i na czuja podłączony czasownik. Pytanie tylko dlaczego Ty masz to robić? Takie rzeczy to powinna naprawiać właścicielka ewentualnie zamów fachowca i wystaw fakturę a jej nazwisko ostatecznie zapłać i odejmij kwotę od czynszu.

Jak nie wiesz jak bojler działa to lepiej na stałe go nie podłączać do
  • Odpowiedz
@takelbery: ale sam pisał

Bo tam tylko ustawiam czas on/off co równie dobrze mogę i robiłem ręcznie.

Według mnie to jest tak, że ten bojler utrzymuje temperaturę wody na pewnym poziomie ale nie ma sensu żeby to robił w nocy i dlatego jest programator.
Ale masz rację, niech zamówi fachowca (ale nie takiego z uprawnieniami sep) który to uporządkuje i przede wszystkim zapewni tam prawidłową ochronę przed porażeniem.
  • Odpowiedz
@marek22: tak, ale przy takich instalacjach zawsze trzeba brać pod uwagę że to robiły małpy z zoo :) i że nawet ten kto to zrobił nie wie dlaczego i jak to działa :) Przy fachowcu taniej będzie jak zrobi to od nowa :D
  • Odpowiedz
@le1t00: @takelbery: Po przewodzie zasilającym można stwierdzić że bojler jest wykonany w 1 klasie ochronności i wymaga prawidłowo podłączonego uziemienia. Więc można powiedzieć właścicielce jak nie będzie chciała zapłacić, że prąd kopnął. Był elektryk który stwierdził brak ochronny przeciwporażeniowej (zagrożenie życia) i takie coś wyszłoby przy obowiązkowym (co 5 lat) przeglądzie instalacji elektrycznej. Mam nadzieję że w tym pomieszczeniu wszystkie gniazdka mają prawidłowo podłączone uziemienie.
  • Odpowiedz
@marek22: haha może logicznie mają, ale nie według standardów i przepisów. Stary na tym zdjęciu widać wąż doprowadzający wodę, na nim lubi skraplać się woda z otoczenia itp. Nie wiem ile płacisz za czynsz ale weź z nią pogadaj żeby to ogarnęła :) Szkoda Mirka :D
  • Odpowiedz
@marek22: miałem na myśli że ty wykonujesz tel do niej a ona ogarnia resztę ale zachowują wszystko zgodnie z normami i bezpieczeństwem. Jak przyśle swojego człowieka to wystarczy napomknąć mu przed przystąpieniem do pracy ze po wszystkim będzie musiał podpisać odbiór instalacji jako wykonawca i napomknąć coś o możliwej kontroli :)
  • Odpowiedz