Wpis z mikrobloga

690 - 1 =689

John D. Barrow, Kres możliwości? Granice poznania i poznanie granic, Literatura popularnonaukowa

John Barrow, angielski fizyk, w swojej książce zastanawia się nad ograniczeniami jakie nałożone są na naukę. Jest to trochę paradoksalna sytuacja ponieważ przy pomocy metod naukowych stara się dociec o czym nauka mówić nie może. Pod uwagę bierze różne czynniki, które wyznaczać mogą ludziom granice w ich chęci poznania. Zarówno ściśle związane z naukową metodologią jak i od niej niezależne(jak np. czynniki finansowe, ograniczenia umysłowe człowieka). Choć autor stara się opisać wszystkie ograniczenia, skupia się jednak głównie na tych, które wynikają z samej natury nauki.

Autor stara się przekonać, że istnienie pewnych granic, których ludzie nigdy nie będą mogli przekroczyć, choć z początku może wydawać się przygnębiające, może też przyczynić się do lepszego ich zrozumienia. Świadomość istnienia barier może działać pozytywnie na chęć dotarcia do nich. W książce znajdziemy przykłady takich przeszkód, które gdy tylko uczeni zdawali sobie sprawę z ich istnienia, pozwalały wytyczyć nowe drogi w nauce. Autor podaje liczne przykłady paradoksów jak np. paradoks dziadka czy kłamcy. W książce skupionej na granicach poznania nie mogło zabraknąć twierdzenie Gödla. Autor poświęcił temu problemowi ostatnią sekcję swojej książki, gdzie zastanawia się jak słynne twierdzenie utrudnia badanie fizycznego świata.

Jest to świetnie napisana, niepozbawiona erudycyjnych popisów książka popularyzująca ten arcyciekawy temat. Autor porusza wiele zagadnień, nawet takich które trudno byłoby połączyć z poruszanym zagadnieniem. Jednak robi to w taki sposób, że wszystko to wydaje się czytelnikowi jak najbardziej naturalne. Szczerze polecam.

#bookmeter
Pobierz
źródło: comment_KMuQCuYAbycD24qIhUL4duhRonzNZzkS.jpg
  • 1