Wpis z mikrobloga

#zdrowie #medycyna #leki #lekarz #zgaga

Może jest tu jakiś Mirek lekarz albo farmaceuta i odpowie na moje pytanie. Chodzi o środki przeciw zgadze. Ich działanie polega na zobojętnianiu kwasu żołądkowego albo blokowaniu jego produkcji.

Kwasy żołądkowe są po to żeby trawić jedzenie więc na chłopski rozum leki na zgagę osłabiają proces trawienia, przedłużają czas jaki jedzenie spędza nam w żołądku. Jest tak?
  • 22
  • Odpowiedz
@serczi: Po części tak. Zależy też czy zgaga u Ciebie to wysoki poziom płynów w żołądku czy zbyt mocne stężenie kwasu w żołądku. Aczkolwiek żołądek wraz z enzymami sobie poradzi. Pozdrawiam.
  • Odpowiedz
@serczi: lek ,który biorę jest inhibitorem pompy protonowej (prawie jak starcraft ;d) więc blokuje wytwarzanie jakichś tam kwasów, a przynajmniej stara się blokować.
  • Odpowiedz
@ossj: ten lek ponoć działa podobnie jak leki przeciwhistaminowe na alergie i niektórzy lekarze przepisują Ranigast na jakieś ciężkie pokrzywki. Coś takiego mi się obiło kiedyś o uszy. Jak jesteśmy przy zgadze to prawda to, że można się uzależnić? Chodzi o to, że być może te leki oszukują nasz organizm i po odstawieniu zaczyna nadrabiać kwasem ponad naturalny limit.
  • Odpowiedz
@serczi: ranigast działa rozkurczowo na mięśnie te co są w brzuchu czy gdzieś tam i pomaga też na zgagę, może być i tak że na pokrzywki.. może być..
  • Odpowiedz
Kwasy żołądkowe jedynie wstępnie rozbijają tłuszcze. Reszta trawienia odbywa się w dalszych częściach układu pokarmowego.


@mamapoth: nieprawda. Tłuszcze są rozbijane przez żółć, a kwas w żołądku jest po to, żeby aktywować pepsynogen (do pepsyny), która rozpoczyna trawienie białek. Pomijam inne funkcje kwasu w żołądku, takie jak bakteriobójcza.
  • Odpowiedz
@TheMan:

@ossj:

@mamapoth:

@serczi:

@MasterYoda:

@RonPaul:

Sa 3 podstawowe grupy lwkow na zgage.

1 zobojetniajace jak rennie, ktore reaguje z kwasem solnym w zoladku, pH rosnie i objawy ustepuja, ulga dorazna, bo przy dluzszym stosowaniu zoladek wydziela potem wiecej kwasu.

2 dzialajace na rec H2 jak ranigast, ktory zmniejsza wydzielanie sokow zoladkowych o ok 70% i hamuje wydzielanie kwasu solnwgo indukowanwgo pokarmem, czy rzuciem, ale wydzielanie
  • Odpowiedz
@serczi: Obecnie używa się właściwie tylko inhibitorów pompy protonowej. Leki zobojętniające (czyli te reklamowane w TV), to gówno. Działają tylko doraźnie. 100 lat temu były najlepsze, bo jedyne, ale teraz to gówno.

Inhibitory pompy protonowej (PPI) to leki skuteczne, mają mało działań niepożądanych.Często daje się je w zestawie z klarytromycyną i amoksycyliną/metronidazolem, celem wybicia H. pylori (lub w nowszej wersji z solami bizmutu, metronidazolem i tetracykliną, ale to szczegół). Terapia trwa
  • Odpowiedz