Wpis z mikrobloga

Witam, chciałbym zaprosić Was na kolejny już wpis z mojej serii dotyczącej wymowy języka angielskiego, która niezmiennie cieszy się Waszym zainteresowaniem, co mnie szczerze cieszy i motywuje do dalszej pracy. Dzisiaj uwagę poświęcimy drugiemu już dźwiękowi, który występuje w języku angielskim, a którym będzie tzw. „ash”.

Ash

Ash to dźwięk bardzo charakterystyczny dla rodowitych mówców języka angielskiego, który występuje bardzo często w American English, nieco rzadziej w British English, a jest on ukryty pod symbolem /æ/. Nie występuje on za to w języku polskim.

Słowa wstępu

Ash to bardzo charakterystyczny dźwięk, jest on określany jako samogłoska prawie otwarta przednia niezaokrąglona. Choć z pozoru opis ten może się wydawać skomplikowany i niejasny, nie zniechęcajmy się do niego, gdyż dostarcza nam on cennych informacji co do tego, jak poprawnie wymawiać asha. Aby poprawnie wymówić tę samogłoskę należy umiejscowić język na dole jamy ustne jednocześnie starając się go ulokować jak najbardziej dolnych zębów, ale ich nie dotykać. Usta powinny być niezaokrąglone. Buzię otwieramy szeroko. Całość powinna brzmieć tak, jakbyśmy w jednej samogłosce starali się wymówić bardzo szybko najpierw /a/, a potem /e/. Oto plik dźwiękowy przedstawiający brzmienie asha. KLIK

Występowanie

Ash występuje zawsze w sylabie akcentowanej, jest to dźwięk bardzo wyraźnie zaznaczający swoją obecność w słowie (w przeciwieństwie do omawianej przez nas wcześniej schwy, która zawsze występuje w sylabie nieakcentowanej). Najczęściej występuje on pod literą „a” w pisowni, co jest najczęściej popełnianym przez Polaków błędem, gdyż zazwyczaj czytamy nasze polskie /a/, a nie prawidłowy dźwięk, którym jest ash.

Oto lista najbardziej pospolitych słów zawierających „a” w pisowni, a /æ/ w wymowie:

Family - /ˈfæm(ə)li/

Manage - /ˈmænɪdʒ/

Slang - /slæŋ/

Standard - /ˈstændə(r)d/

Camera - /ˈkæm(ə)rə/

Fan - /fæn/

Dance - /dæns/

Bang - /bæŋ/

Cash - /kæʃ/

Stand - /stænd/

Plan - /plæn/

And - /ænd/

Have - /hæv/

Had - /hæd/

Language - /ˈlæŋɡwɪdʒ/

Can - /kæn/

Cat - /kæt/

Zachęcam Was serdecznie do samodzielnego sprawdzania zapisu fonetycznego angielskich słów pod kątem dwóch omawianych już przeze mnie dźwięków, a którymi są schwa oraz ash i tym samym poprawiania swojej wymowy w tym jakże niezbędnym w dzisiejszych czasach języku. Do prawidłowego opanowania asha wymagane jest naprawdę sporo ćwiczeń, więc zamieszczam listę słów zawierającą ten właśnie dźwięk, starajcie się go poprawnie wymówić po kilka razy, a zapewniam, że będzie to następny duży krok do poprawnej wymowy języka angielskiego i pozbycia się polskiego akcentu. Najlepiej wybrać słowa jednosylabowe, gdyż tam na pewno jedyną samogłoską jest ash, w przypadku słów wielosylabowych polecam upewnić się w słowniku. KLIK

Skąd wiedzieć w jakich słowach występuje ash? Sprawdzajcie każde słowo, które budzi Waszą wątpliwość w słownikach:

Macmillan Dictionary – można odsłuchać wymowy danego słowa oraz jego zapis fonetyczny. KLIK

Oxford Learner’s Dictionaries – można odsłuchać wymowy danego słowa, jego zapis fonetyczny zarówno dla RP, jak i General American. KLIK

Podstawa to ćwiczyć, więc wypowiadajcie każde słowo pięć razy na głos próbując dobrze "wyprodukować" asha, a Wasza wymowa znacznie się poprawi!

Zapraszam do obserwowania mojego tagu #angielskizmaschio ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#angielski #poradnik #wymowa #jezyki #jezykiobce
m.....4 - Witam, chciałbym zaprosić Was na kolejny już wpis z mojej serii dotyczącej ...

źródło: comment_YSW7XctpZ2JMZR9eYfFLs3j8RYdjyipH.jpg

Pobierz
  • 4