Wpis z mikrobloga

Ogniwa słoneczne nie są wydajne na Ziemi z powodu jej odległości od Słońca oraz atmosfery (ogranicza przepuszczalność światła), jednak gdyby zamontować je na powierzchni Merkurego, który znajduje się znacznie bliżej Słońca, gdzie dociera więcej jego energii, to można by w ten sposób uzyskać wydajne źródło energii. Tą energię trzeba by jakoś magazynować i potem wysyłać na Ziemię.

#nauka #fizyka #elektronika #kosmos #astronomia
  • 83
  • Odpowiedz
@Viviane77: Zepsułabyś ogniwa + sprawność jest tak mała, że to bez sensu... A ogniwa stają się coraz wydajniejsze, więc to też filozofia a nie nauka.

Lepiej zbudować elektrownie jądrowe
  • Odpowiedz
@sztilq:

Zepsułabyś ogniwa + sprawność jest tak mała, że to bez sensu... A ogniwa stają się coraz wydajniejsze, więc to też filozofia a nie nauka.


Sprawność byłaby bardzo duża, bo światła jest tam ogrom, nie to, co na
  • Odpowiedz
mogły by się szybko popsuć od temperatur ;/


Nie zepsułoby się.

@Viviane77: Rene, pls.

W etapie rozwoju na jakim byśmy byli stawiając struktury na Merkurym myślę, że raczej byśmy ogniwa folowoltaiczne (lub coś o wiele lepszego) montowali w przestrzeni kosmicznej, a nie na planecie ze względu na brak przerw związanych z ruchem obrotowym planety. Ponadto kwestia przesyłu energii jest o wiele tańsza gdy tylko dokujemy, zabieramy energię i odlatujemy z
  • Odpowiedz
W etapie rozwoju na jakim byśmy byli stawiając struktury na Merkurym myślę, że raczej byśmy ogniwa folowoltaiczne (lub coś o wiele lepszego) montowali w przestrzeni kosmicznej, a nie na planecie ze względu na brak przerw związanych z ruchem obrotowym planety.


Wtedy trzeba zbudować satelity, które musiałyby korygować swoje trajektorie, połączenie z satelitą w celu zebrania energii byłoby też znacznie trudniejsze i nie zawsze możliwe.

Ponadto kwestia przesyłu energii jest o wiele tańsza gdy tylko dokujemy, zabieramy energię i odlatujemy z "pełnym bakiem" nie tracąc paliwa na lądowanie i start z powierzchni planety.


Grawitacja
  • Odpowiedz
@Viviane77: 1. Ogniwa słoneczne nie wytrzymałyby temperatury na Merkurym

2. Gdybyśmy potrafili skutecznie magazynować energię to lepiej by było ją brać chociażby z wyładowań atmosferycznych

3. Koszty przesyłu na Ziemię byłyby ogromne - już lepiej poczekać aż światło samo doleci do Ziemi, a ogniwa zbudować odpowiednio
  • Odpowiedz