Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu przeczytałem (w końcu) książke "1984" Orwella i czytając tę książke naszła mnie taka myśl, że wykopowi wyborcy KNP (w mniejszym stopniu także sama partia) mają wiele wspólnego ze społeczeństwem pokazanym w ww wymienonej książce przez autora. Wróciło to do mnie dziś, gdy Szumlewicz występuje na wykopie znacznie częściej niż zazwyczaj, no ale do rzeczy:

1. Nowomowa

Nowomowa jest sztucznym językiem obowiązującym państwie Oceania. Charakteryzuje się tendencją do eliminacji jak największej liczby "niepotrzebnych" lub niekorzystnie (z punktu widzenia ideologii państwowej) nacechowanych wyrazów przez zastąpienie ich sztucznymi, ale poprawnymi ekwiwalentami

W jaki sposób łączy sie to z KNP? Na przykład poprzez "wprowadzanie" do swojego języka takich słów jak "unioposeł" i paru innych, których nie jestem w stanie w tym momencie przytoczyć. Nie jest to slang ani żargon, gdyż te dwa tyczą sięgrup zawodowych i subkultur, natomiast KNP nie jest ani jednym, ani drugim.

2. Inne poglądy = wróg ludu

Tutaj niewiele trzeba tłumaczyć,tyle że tym wrogiem ludu jest mityczny lewak, którym jest każdy o innych poglądach. Uważasz, że Korwin nie ma racji w sprawie globalnego ocieplenia - jesteś lewakiem. Uważasz, że homoseksualiści powinni móc zawierać legalne w świetle prawa związki? Nie jesteś wtedy liberałem tylko lewakiem.

3. Goldstein=Szumlewicz

Tak jak mieszkańcy Oceanii oglądali Goldsteina, po to by go jeszcze bardziej znienawidzieć, tak korwiniści oglądają Szumlewicza, by go jeszcze bardziej wyśmiać lub znienawidzieć, tworzą z nim memy itd. Gdyby nie wykop nigdy bym o tym człowieku nie słyszał, a także nie słyszałem, żeby wyborcy innych partii robili coś takiego na tak dużą skale.

Na tę chwilę nie jestem wstanie więcej powiązań wskazać, ale książke czytałem już ponad rok temu więc coś mogłem przeoczyć. Niej estem również jakimś ogromnym przeciwnikiem tej partii. Ostatnio swój głos do sejmiku wojewódzkiego oddałem na człoweika z KNP.

#1984 #neuropa #4konserwy #knp
  • 53
@totek: też niedawno to czytałem, ale doszedłem do innych wniosków.

Na przykład:negowanie instytucji rodziny w Szwecji, informowanie dzieci, ze powinny denuncjować rodziców. Tworzenie nowomowy w państwach rządzonych przez partie socjaldemokratyczne i socjalistyczne na potzreby poprawności politycznej, zniszczenie religii i zastąpienie jej kultem partii < tudzież walka z religią>, powszechna inwigilacja , ingerowanie w fakty historyczne, narzucanie innej interpretacji, dążenie do zmniejszenia zużycia paliw, co w efekcie może doprowadzić do zastoju gospodarczego
Nowomowa jest sztucznym językiem obowiązującym państwie Oceania. Charakteryzuje się tendencją do eliminacji jak największej liczby "niepotrzebnych" lub niekorzystnie (z punktu widzenia ideologii państwowej) nacechowanych wyrazów przez zastąpienie ich sztucznymi, ale poprawnymi ekwiwalentami


@totek:

"Charakteryzuje się tendencją do eliminacji jak największej liczby "niepotrzebnych" lub niekorzystnie (z punktu widzenia ideologii państwowej) nacechowanych wyrazów przez zastąpienie ich sztucznymi, ale poprawnymi ekwiwalentami, w celu strywializowania języka (ogłupienie ludności) oraz wyeliminowania nieprawomyślności przez takie przekonstruowanie języka,
@Canaretto: Oczywiście można też przyrównać partie z tej książki do innych partii i na każdą pewnie coś by się znalazło, natomiast moim celem było raczej ukazanie zachowań wykopowych wyborców tej partii, którzy sami siebie uważają się za "elite internetu", a średnio raz na tydzień łykają jak pelikany jakieś zmyślone afery, gdy tylko pasują one do ich światopoglądu.
Noo...uważam, ze troche błędnie to przedstawiłeś, np.:|

-nowomowa ma za zadanie doprowadzenie do maksymalnego uproszczenia i wyeliminowania z języka słów w ujęciu partii "złych", co w efekcie ma doporwadzić do niemożności popełnienia myślozbrodni. Słowo unioposeł jest zwykłym neologizmem.

-wiesz, większość ludzi identyfikujących sie z daną opcją polityczną uważa, że przeciwnicy polityczni nie mają racji i mogą doprowadzić do osłabienia ojczyzny (taa. wiem, idealista ze mnie)

-taa, tylko, że Goldstein (o ile istniał)
@spluczka: Na wstępie chciałbym pogratulować. Nie zgadzasz się, aczkolwiek jako pierwszy zdecydwałeś się na rzeczowy komentarz.

Jak wiesz w 1984 ideologia partii=ideaologii państwa.Europosłowie KNP uwazaja, ze są unioposłami, bo sa posłami UE (czegoś niekorzystnego,negatywnego wg ich iedeologii - patrz definicja nowomowy),a nie Europy. Dlatego zmienili słowo europoseł na unioposeł.

KNP nie jest jedyną partią stosująca taki zabieg, aczkoliwke sporo haseł wymienionych przez Ciebie to TYLKO propagandowe hasła, a nie nowomowa.

Co
@Canaretto:

wiesz, większość ludzi identyfikujących sie z daną opcją polityczną uważa, że przeciwnicy polityczni nie mają racji i mogą doprowadzić do osłabienia ojczyzny (taa. wiem, idealista ze mnie)
Nie ma w tym nic złego, ale problem pojawia się wtedy, gdy pomiędzy stronami nie ma dyskusji. Na wykopie są przede gównoburze charakteryzujące się obrażaniem siebie nawzajem. Rzeczowe dyskusje występują tutaj bardzo rzadko, dla wielu "zaoraniem" jest napisanie

usuń konto lewaku
, lub
Europosłowie KNP uwazaja, ze są unioposłami, bo sa posłami UE (czegoś niekorzystnego,negatywnego wg ich iedeologii - patrz definicja nowomowy),a nie Europy.


@totek:są posłami aparatu Unii Europejskiej

Tak się składa, że aparat Unii Europejskiej nie obejmuje swoim zasięgiem granic całego kontynentu o nazwie Europa, więc posługiwanie się terminem "unioposeł" zamiast "europoseł" wydaje się być uprawnione.

KNP nie jest jedyną partią stosująca taki zabieg, aczkoliwke sporo haseł wymienionych przez Ciebie to TYLKO propagandowe