Wpis z mikrobloga

#knp #ruchnarodowy #4konserwy #4kuce #neuropa #polityka #wybory

#ordynacjawyborcza oczywiście jest do zmiany.

1. Wszystkie karty wyborcze powinny mieć nadany swój unikatowy numer seryjny.

2. Obywatel pobierając kartę powinien otrzymać potwierdzenie wydania karty wyborczej, na którym to potwierdzeniu powinien widnieć nr seryjny wydanej karty.

3. W ramach ogłaszania wyników powinna być możliwość sprawdzenia głosów po nr seryjnym karty do głosowania.

Proste rozwiązanie a możliwość fałszowania wyborów spada praktycznie do zera.

#falszowaniewyborow
  • 53
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@stekelenburg2: a w czym problem, komisja nie spisuje par pesel - nr seryjny.

W systemie masz tylko numery seryjne i szczegóły głosu. Musisz znać nr seryjny, który dany człowiek dostał a tą informacje ma tylko ten człowiek na potwierdzeniu. No chyba, że dał ten nr seryjny komuś => czyli sam ujawnił swój głos - do czego oczywiście ma prawo.

trochę tak samo jak z kartą do banku i nr pinu
  • Odpowiedz
@stekelenburg2: franek ma rację, nr seryjny byłby przydzielany losowo i nie powiązany z konkretną osobą. Coś jak na poczcie podchodzisz i wciskasz przycisk by otrzymać numerek, który automatycznie jest ci przydzielany, ale nikt nie wie raczej, że nr. 182 to pan steke, pesel 000neuropa000.

Trzeba pójść dalej i olać karty, a postawić maszyny jak do wydawania biletów komunikacji, podchodzisz, weryfikacja, wciskasz palcem wybór, drukuje ci się paragon z nr seryjnym
  • Odpowiedz
@stekelenburg2: nie ma, bo nie ma bazy nazwisk powiązanych z numerami! Takiej się nie tworzy!

Do urny wrzucasz głos, głos ma swój numer seryjny. Jedyne co jest to baza zawierająca nr seryjne i np. skan karty albo wykazu, które krzyżyki na karcie zostały zaznaczone. Tyle. Nigdzie nie ma nazwiska.

Jedyne co możesz zrobić w systemie to sprawdzić głos po numerze seryjnym. A numer seryjny nie mówi, kto ten głos oddał.
  • Odpowiedz
@stekelenburg2: @franekfm: Wystarczy kula z podwójnymi naklejkami z której delikwent losuje jedną. Połowę nakleja na kartę wrzucaną do urny, a drugą połowę zabiera ze sobą do domu. Najprostsze rozwiązanie, które nawet nie wymaga wymiany już wydrukowanych kart.
  • Odpowiedz
@Tytanowy: zbyt skomplikowane, nr seryjny karty nie wymaga nic więcej oprócz nadania każdej karcie nr seryjnego i dla każdej karty wydrukowania małego paska z nr seryjnym, wydawanego razem z kartą obywatelowi.

Tego później nawet nie trzeba w necie umieszczać. Jak jest sprawa w sądzie i obywatel twierdzi X to dostarcza swój nr seryjny i sąd weryfikuje z archiwum (nawet papierowym) w siedzibach komisji wyborczych.
  • Odpowiedz
Zamiast dlugopisu - ktorym mozna zrobic kilka krzyzykow - cos w stylu jednorazowej naklejki ktora bylaby wydawana wraz z karta - wtedy na karcie bylby tylko jeden glos oddany.

Plus nie ma problemu ze ktos doklei druga - bo wyborca posiadal tylko jedna (dolaczona do karty do glosowania)( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
do Twojego rozwiązania to wystarczyłoby, że numer seryjny karty byłby dodatkowo wydrukowany na perforowanej części, którą się odrywa i zabiera ze sobą.


@BarteckR: dokładnie tak !

to jest wyjątkowo proste rozwiązanie do wykonania. Jest tylko jeden problem, ta karteczka (kwitek dla obywatela) powinien być opatrzony stemplem komisji.
  • Odpowiedz
@franekfm a zagrożenie że ktoś dopisze kolejny krzyżyk? (procedura apelacyjna jest zbyt długa by na niej polegać - myślę, raczej o zaprojektowaniu tego w sposób w który nie można s-------ć komuś już oddanego głosu - bo bedzie nieważny)
  • Odpowiedz
@franekfm: jka projektujemy to projektujmy do końca!

Problem: Jak sprawic by nie było możliwe 'zepsucie' karty do głosowania/oddanego głosu przez ludzi w komisji

Narzędzia: Projekt karty do głosowania i fizycznego sposobu oddawania głosu

- nie bawimy sie w proceduralne zmiany bo one nie nastąpią - zbyt dużo osób korzysta ze statusu quo
  • Odpowiedz
@ghost668:

Jak sprawic by nie było możliwe 'zepsucie' karty do głosowania/oddanego głosu przez ludzi w komisji


zrobić zdjęcie karty z numerem seryjnym przed wrzuceniem do
  • Odpowiedz