Wpis z mikrobloga

#pytanie #matematyka zrobiłem pierwszy przykład, przy reszcie wysiadam ;_; dajcie jakieś pro tipy jak to rozwiązywać bo w środe kolokwium. Na ćwiczeniach zrobiła 3-4 łatwe przykłady a do potrenowania do kolokwium takie coś #!$%@?ła.. Np. dlaczego w 4 przykładzie dziedzina jest od 2 do nieskończoności a nie od -2 do nieskończoności? z drugiego logarytmu się nie robi założeń? czy ma to związek z zamianą tej trójki przed logarytmem i danie jej jako potęge tego logarytmu?

ps po prawej są odpowiedzi, dziedzina i wynik

#nocnazmiana
vectus - #pytanie #matematyka zrobiłem pierwszy przykład, przy reszcie wysiadam ;_; d...

źródło: comment_3eLhVeTjO3QKCfkibICnmswUVxfhBSIm.jpg

Pobierz
  • 20
@m_bielawski: aha czaje czaje, to teraz powiedz mi jak to rozwiązać żeby to 6 wyszło. Próbowałem wstawić tą trójkę jako potęge, a później z twierdzenia o zamianie podstaw ale chyba nie tędy droga..
@vectus: ja bym kombinował z zamianą 4^log na 2^(2log). Masz te same podstawy potęg, więc się ich pozbywasz, potem 2log3 zamieniasz na log(3^2). Masz te same podstawy logarytmów, więc porównujesz tylko 3^2 do 3(x+2), wychodzi że x+2 = 3 => x=1
@vectus: a, to się nie zrozumieliśmy :D

Z twierdzenia o zmianie podstaw logarytmu.

3log8(x+2) = 3 (log2(x+2) / log2(8))

log2(8) = 3, więc możesz skrócić z trójką sprzed ułamka

zostaje:

log2(x-2) + log2(x+2) = 5

log2((x-2)*(x+2)) = 5

log2(x^2-4) = 5

x^2-4 = 32

x^2 = 36

x = 6

(x = -6 wykluczyliśmy wcześniej, bo x>2)

BTW, Ty to masz na studiach? Ja logarytmy w liceum miałem...
@m_bielawski: aa chyba że tak, w sumie chyba też pójde spać, liznąłem wszystkiego po trochę, mam jeszcze jutro pół dnia do nauki; a w środę o 17 pisze dopiero; muszę złapać chociaż 4 godzinki snu żeby jutro zabity nie chodzić. dzięki za pomoc trzymaj się