Wpis z mikrobloga

@Felonious_Gru: a zadzwonić/napisać do tych patafianów i poprosić? Czy nie masz nic legalnego od nich, więc głupio? :)

Btw jest tam cokolwiek wartego używania, używasz fpga czy coś, czy to tylko pcb/sch lib? Bo jak tylko, to bez sensu - przecież odpowiednie elementy tworzy się na kolanie w 3s, a w kolejne 10s footprint na podstawie datasheeta.
  • Odpowiedz
@hrumque: No ściągam dopiero, więc nie wiem. Ogólnie dopiero zaczynam przygodę z Altiumem tak naprawdę i po co mam malować od zera podstawowe elementy, skoro mogę użyć gotowych?

Na generację elementów przyjdzie czas, i to na pewno niedługo, bo nie ma takiej opcji, żeby w jakiejkolwiek gotowej bibliotece było wszystko.
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: "podstawowe elementy" to są w podstawowej biblotece, która się instaluje razem z resztą gratów (choćby MiscelaniusDevices.intlib i Miscelaniousconnectors.intlib) - tam masz wszelkie tranzystorki, oporniki itp. Może oczywiście bez specyficznych footprintów - ale w czym problem by je tworzyć na bieżąco? Tym radzę ci się zająć jako pierwsze - tworzeniem własnych libów (niekoniecznie "intlib", po prostu sch i pcb), własnych elementów z "node" odpowiednio numerowanymi itp, i potem footprintów.
  • Odpowiedz
@hrumque: symulację raczej nie. Ktoś mi mówił żeby się zaopatrzyć w cernową bibiliotekę więc to robię :P

Ale pewniei tak nie bedzie tego co bym chciał i wywalę.

Footprinty robi się bardzo miło, bo wystarczy przeklepać parę cyferek z datasheeta, a połączenie z pinami też da się zautomatyzować ( ͡ ͜ʖ ͡)

Mądra ta aplikacja, tylko muszę się jej pouczyć
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: ja nie używam tak nowej - obraziłem się na nich dawno temu, że zamiast naprawić to co jest #!$%@? od wersji z roku pre-2000, to wypuszczają kolejne wersje z kolejnymi bugami, tylko droższe.

Ale faktycznie jest to wygodne narzędzie, jak się już je pozna. W każdym razie - jak się już pozna i używa - to wychwalany eagle albo kicad nagle staje się toporny i niereformowalny, prawie jak po zobaczeniu
  • Odpowiedz
@hrumque:

@Felonious_Gru:

Altium jest okej, ale do czasu. Na przykład już przy sześciowarstwowych, dosyć złożonych PCB wstawienie jednej przelotki zagrzebanej zajmuje kilka dobrych sekund, przy czym zauważyłem, że nie zależy to od szybkości komputera ani dostępnej pamięci. Przy 10 warstwach delay jest tak nieznośny, że nie da się pracować. Z tego względu firma, w której pracowałem, zaczęła migrować do Cadence Allegro. Podobno bardzo przyjemny soft, znacznie lepszy od Altiuma. Ale
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: wow, to co powiesz o KiCAD? Bo niektórzy twierdzą, że jest gorszy od Eagle jednak sam CERN wspiera ten produkt. IMHO KiCAD jest spoko, czasem tylko jakieś małe niedociągnięcia.
  • Odpowiedz
@paw39: W Kicadzie trzeba się dość mocno naklikać, żeby ze schematu przenieść zmiany na płytkę - najpierw generuje netlistę, potem dobiera się footprinty a na końcu dopiero eksport na płytkę. Chyba, że ja coś źle robiłem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jedyną wadą Kicada jak dla mnie jest brak możliwości zmiany koloru tła z czarnego na biały w edytorze pcb - dość długo się musiałem do tego przyzwyczajać.
  • Odpowiedz
@CCCCC: no tak, tu jest ta różnica, że Eagle ma zawsze sparowany element na schemacie z obudową i od razu się to wybiera. KiCAD bardziej elastyczny, schemat na szybko, raz, dwa a dopiero później obudowy. Ja się przyzwyczaiłem i polubiłem KiCADa za to, że mając jakiś nietypowy element, szybko go edytuję i zapisuje tylko na bieżacej płytce albo szybko robię nową bibliotekę, czego mi w Eaglu brakowało, zmiana np. rozstawu pinów
  • Odpowiedz
@paw39: @CCCCC: @Felonious_Gru:

No to ja w kikadzie i eagle też źle coś robiłem, albo te programy tak mają.

W Protelowych/altriumowych programach nie ma problemu zedytować choćby jednego pada w danym już postawionym elemencie, bez tworzenia nowej bibloteki czy edytowania samego elementu.

Prosty przykład - stawiam sobie scalaka w obudowie DIL - wszystko fajnie dziala, ale projektując pcb - wychodzi mi, że część nóżek nie jest używana, więc po
  • Odpowiedz
@hrumque: W Kicadzie można edytować każdy pad i robi się to dokładnie tak samo jak w Altiumie, natomiast w Eaglu trzeba chyba niestety edytować całą bibliotekę
  • Odpowiedz
@CCCCC: potwierdzam tak jest w KiCAD. Klikam na pad, zmieniam jego rozmiar, potem kopiuje ustawienia tego pada do "podręcznych" ustawień i następnie jednym kliknięciem zmieniam każdy kolejny pad
  • Odpowiedz