Wpis z mikrobloga

Wypoczki może ktoś się zna na #prawielinux. Przestało czytać modem wifi usb po crashu. Posypał mi się system (12.04x unity) i kombinując z odpaleniem xubuntu 12.10 które mam jako .iso (i rozpakowane na nowej pustej partycji dysk*) zauważyłem posypany cały dysk m.in. fstab (ale system odpala jakoś) i ogólnie ubuntu działa na kontach 2 userów (zależnie od środowiska graficznego m.in. xfce, unity, gnome). Całość jest na prehistorycznym sprzęcie, napęd/nagrywarka nie działa. Tnie się w trakcie czytania/nagrywania cd/dvd, szarpie i w ogóle. Wypalić Xubuntu próbowałem już prawie 10 razy i mam sterte płyt do wyrzucenia. Słyszałem o możliwości bootowania z pliku .iso w przypadku grub2. Ale co i jak? Pliki w /etc/grub.d/ są dość dziwne np.czysty 40custom i plik 41custom co znaczy, że było już tu grzebane (tak, kiedyś grzebalem i namieszalem strasznie ale ten archaiczny sprzęt spełniał swoją rolę).

#linux #ubuntu #grub2 #pytanie #informatyka #xubuntu #helpdesk #laptopy #pomoc #jezykowyanalfabeta
  • 7
@matrio: Mi też kiedyś podobnie Ubu dostał korby, gdy dysk pokazał, że się sypie (#!$%@? mi sprzedali nowego w folii regena, który miał wyjeżdżone gdzieś w szafie 50.000 h :)

Najwyższa okazja, aby zainstalować Debiana z xfce. U Ciebie pewnie nie jest tak źle. Pozdrawiam.
@matrio: Ja bym za pomocą gParted zwolnił część dysku, gdzie zrobiłbym drugą partycję.

Następnie zassij iso i poleceniem dd if=nazwa.iso of=/dev/sda2 (sprawdź sudo fdisk -l czy taka jest nowo stworzona partycja) bs=4M

Reboot z tej partycji i instalujesz od nowa. Polecam Debiana jak masz więcej skilla lub Fedorę 21 jak po prostu chcesz aby wszystko ładnie śmigało i było możliwie nowoczesne.

Ubuntu odpuść, bo zapchane jest pod korek syfem typu Amazon,
@squeezed: mam zrobioną drugą partycję, zassane iso mam. Nie mam połączenia z internetem z tego komputera. Problemem jest jak odpalić bootowanie z iso lub recznie dodac do grub2 wpis by wystartowal z livecd (/casper/)