Wpis z mikrobloga

#beksinski #beksinskinadobranoc #sztuka [rozdzielczość 1459 x1786]

Dzisiaj taki obraz z roku 1972. Jest dużym obrazem mianowicie 100 x 122 cm. Dodaję w tym wpisie wolną interpretacje byłego marszanta Bexa i jego samego. Z niego jednak był taki śmieszek. Ciekaw jestem też Waszych interpretacji jego obrazów.

Otóż w głębi, daleko w śniegu jest mała chatynka, a w niej pali się światełko. I to ten zbieg żarzącego się ogarka z ogromem śnieżnej przestrzeni i z wędrownikiem zza światów, który jakby w noc wigilijną szuka schronienia, podszepnął mi ten tytuł. Nie tak to interpretował Beksiński. Dla niego był to jeszcze jeden z obrazów persyflażowych. „Przecież widzisz co ta postać robi z tą małą laleczką!” powiedział mi, gdy rozmawialiśmy o nabytku pani Afkami. Miało to znaczyć, że postać czerwona jest męskim członkiem, a postać, która trzyma ją w ręku, onanizuje się.


Kilka słów od samego Bexa

Obrazy czyta się w sposób estetyczny. Odżegnuję się od wszystkich interpretacyjnych treści narzucanych moim obrazom. Próbują mnie czytać przez tradycję symbolizmu, a ja symbolizmu nie uznaję i nigdy się nim nie posługuję. Obraz jest sam w sobie czymś do - powiem nieskromnie - podziwiania i kontemplacji, jak naturalny pejzaż, o którego znaczenie nikt przecież nie pyta.


Bardzo często zamalowuję coś, co mi się nie podoba. Kiedy przemalowując wielokrotnie,przemęczę obraz, to najczęściej na wierzchu powstaje nowy, ponieważ jestem człowiekiem oszczędnym i nie chcę, żeby zmarnowała się płyta pilśniowa. Bardzo często też zmieniam moje pomysły w trakcie roboty i przerabiam obraz wielokrotnie. Tak więc pod namalowanym obrazem jest czasami kilka obrazów zamalowanych.


Ktoś wie na których obrazach Beksiński robił taki triki?( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak na sam koniec. Posiada ktoś z Was jakieś reprodukcje albo planuje w przyszłości zakup?
Pobierz
źródło: comment_aTVgQkpqyHK8jz5SUqas96dSniAgePMK.jpg
  • 6
Posiada ktoś z Was jakieś reprodukcje albo planuje w przyszłości zakup?


@pekas: jak już wiesz, ja zapewne wkrótce zakupie jedną reprodukcję :)

Ktoś wie na których obrazach Beksiński robił taki triki?


@pekas: Nie wiem, ale chętnie się dowiem( ͡° ͜ʖ ͡°)
@pekas: nie koniecznie, zastanawiam się również nad tym drugim o który pytałem lub jeszcze jednym. Codziennie wieczorem siadam chwilkę i przeglądam jego dzieła, czytam jakiś nowy artykuł, wywiad. Wybór nie jest łatwy, chcemy z żoną by był to przemyślany wybór, ale niestety namalował zbyt wiele dobrych obrazów i wybór jest trudny( ͡° ͜ʖ ͡°). Podoba mi się wiele z tych mroczniejszych obrazów, ale niestety są zbyt odważne