Wpis z mikrobloga

Górskie newsy jak zawsze pod tagiem #gorymalgorzaty

-----------------------------------------------------------------------------

W związku z 1 listopada warto przypomnieć o Symbolicznym Cmentarzu pod Osterwą, w Tatrach Słowackich.

.

.

Jeśli zaś ktoś kiedyś chciałby poznać możliwie najbliżej postac Jurka Kukuczki, można wybrać się do Izby Pamięci w Istebnej, gdzie jego żona Cecylia zgromadziła i pielęgnuje pamiątki po Jurku.

.

.

Kto nie był, polecam też odwiedzić Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem, który na każdym kroku zaskakuje jakimś ciekawym detalem przy nagrobku i kolejnym nazwiskiem, które znamy z książek, opowiadań. Mi osobiście najbardziej w pamięć zapadł grób Długosza, którego nagrobek jest po prostu głazem, a na nim są przewieszone liny. Warto jednak przyjrzec sie każdemu z nagrobków i ujrzeć "to coś", co kryje.

.

.

Natomiast jeśli jesteśmy już przy pamięci- WAŻNA WIADOMOŚĆ- bardzo dobra wiadomość :)

Na Hali Ornak w #tatry #gory otworzono Izbę Lorii, która pokazuje dzieje schroniska na Pysznej. Jeśli ktoś czytał polecaną tu wielokrotnie przeze mnie książkę Stanisława Zielińskiego "W strone Pysznej" [od ktorej to zaczęło sie moje zbieractwo górskich książek] będzie wiedział jaki to kawałek wspaniałej górskiej historii, również tej związanej z TOPR.

Jak dla mnie pozycja obowiązkowa na mapie zwiedzania, tym bardziej, że miejsce tak bardzo dostępne dla niemal każdego.

W niewielkim pomieszczeniu utrzymany został klimat lat międzywojennych i turystyki tamtego okresu. Zgromadzone zostały tutaj: drewniane narty sprzed ponad 100 lat, kijki z tamtego okresu, czekan, archiwalne fotografie pokazujące dzieje schroniska na Pysznej, wydruk księgi pamiątkowej z lat 1934-36, rakiety śnieżne i inny sprzęt turystyczny. Swoistego klimatu dodaje lampa naftowa.
  • 1