Pomnik Chopina projektu Wacława Szymanowskiego stał w parku Łazienkowskim od 14 listopada 1926 r. W okresie okupacji pomnik znalazł się na terenie włączonym to dzielnicy niemieckiej i stał się dla Niemców obiektem niechcianym i drażniącym. Kiedy więc nastąpiła intensyfikacja zbiórki złomu metalowego potrzebnego dla przemysłu wojennego III Rzeszy, Volksdeutsche Gemeinschaft, odpowiedzialna za tę akcję, zorganizowała również rozbiórkę pomnika Chopina.
Podobno pomnik został zniszczony na specjalny rozkaz generalnego gubernatora Hansa Franka,
Prowadził przełomowe badania, porzucił rodzinę i zginął w tajemniczych okolicznościach.
W Polsce mało kto pamięta o jego istnieniu. Tymczasem w Japonii stawia mu się pomniki i jest uznawany za bohatera narodowego. Żyje tam zresztą jego wnuk, Kazuyasu Kimura – ostatni męski potomek rodu
" Od dawna uważam, że kobiety są stworzone do tego, by wypełniać starodawne germańskie powiedzenie sprowadzające się do „3 x K”, czyli: Kinder (dzieci), Küche (kuchnia) i Kirche (kościół)"
Joseph i Magda Goebbelsowie: (nie)idealne małżeństwo i (niezbyt) wzorowa
Pierwsza wiadomość telegraficzna brzmiała: What hath God wrought (sentencja ta pochodziła z Pisma Świętego, z Księgi Liczb),
Kod Morse'a, znany także jako alfabet Morse'a został wynaleziony w 1840 roku przez amerykańskiego prekursora telegrafii Samuela Morse'a przy współpracy z Alfredem Vailem, konstruktorem maszyn. Kod ten jest sposobem prezentacji liter alfabetu, cyfr oraz znaków specjalnych za pomocą dźwięku, błysków światła lub impulsów elektrycznych,
W Chęcinach rozpoczął się zwołany przez króla Władysława Łokietka Zjazd Ziem Polskich. Datę tę uznaje się za początek polskiego parlamentaryzmu.
Jan Długosz określił zorganizowany w małopolskim mieście wiec jako „walny zjazd wszystkich ziem polskich”. W źródłach brak wzmianek, by wydarzenia o takiej randze odbywały się wcześniej. Wielu historyków uważa więc, że był to zalążek przyszłego polskiego
Pierwsza grupa trzydziestu więźniów, która przybyła do obozu koncentracyjnego Auschwitz, to kryminaliści, wyłącznie narodowości niemieckiej, przeniesieni z obozu w Sachsenhausen. Stanowili oni zaczątek kadry funkcyjnej obozu - zostali pierwszymi kapo i blokowymi.
Działo się to z rozkazu pierwszego komendanta obozu, Rudolfa Hössa, a było wynikiem podjętej przez Himmlera niemal miesiąc wcześniej, 27 kwietnia, decyzji o założeniu w tym miejscu nowego KL - Konzentrationslager.
Królowie Polski i Węgier, Kazimierz III Wielki i Ludwik I Wielki, zawarli w Budzie porozumienie w sprawie Rusi, przy okazji ustalając także kwestię sukcesji tronu polskiego. Kazimierz uzyskał zgodę na objęcie władzy na Rusi i obietnicę węgierskiego wsparcia w walce o sporne terytorium z Litwinami. W zamian zadeklarował, że gdyby umarł bezdzietnie, zarówno Ruś, jak i tron polski trafią do króla węgierskiego. Gdyby jednak doczekał się męskiego potomka, Węgrzy
@CiekawostkiHistoryczne: Na łamach francuskiego pisma „Le Nouvel Observateur” ukazał się tak zwany „Manifest 343”. Była to petycja w sprawie wolnego dostępu do środków antykoncepcyjnych oraz prawa do aborcji. Podpisały się pod nią 343 kobiety, deklarujące jednocześnie, że poddały się one w przeszłości nielegalnemu zabiegowi usunięcia ciąży.
Publikacja manifestu jest jednym z najbardziej znanych aktów nieposłuszeństwa obywatelskiego. W tym czasie we Francji za dokonanie aborcji groziła nawet kara więzienia. Tekst, zredagowany
„Wodzu, prowadź na Kowno!”. Hasło to skandowano podczas manifestacji, które odbywały się w wielu polskich miastach między 13 a 17 marca 1938 roku. Demonstracje skierowane były przeciwko państwu litewskiemu, którego stolicą było wówczas Kowno, a wywołał je incydent graniczny, do którego doszło w nocy z 10 na 11 marca,
Litewska straż graniczna usiłowała przerzucić na stronę polską dwóch agentów wywiadu. Zostało to udaremnione przez Korpus Ochrony Pogranicza, ale jeden z żołnierzy polskich,
@willard: W tym czasie doszło także do zajęcia Austrii przez III Rzeszę i działania Polski były mocno krytykowane w Europie jako zapędy nacjonalistyczne.
„Dziękuję uprzejmie, przyjdę akuratnie”. Pierwsze litery tego zdania, tworzące niezbyt parlamentarne czteroliterowe słowo, umieszczał na swoich biletach wizytowych Wojciech Dzieduszycki, potwierdzając w tej formie przyjęcie zaproszenia.
Przesyłane ówcześnie zaproszenia na rozmaite spotkania towarzyskie opatrzone były często skrótem utworzonym z pierwszych liter słów francuskiego zdania Répondez s’il vous plait (RSVP). Oznacza ono prośbę o poinformowanie zapraszającego, czy zamierza się z zaproszenia skorzystać. Na czteroliterowe pytanie Dzieduszycki udzielał czteroliterowej odpowiedzi, wbrew
Dziwne światło, zamki błyskawiczne w skafandrach i wiatr ruszający flagą – od 1969 roku nie brakuje głosów niedowiarków, którzy uważają, że Amerykanie wcale nie zwyciężyli w wyścigu na Księżyc, a słynne nagranie… sfałszowali.
Czy to tylko teoria spiskowa? A może w podejrzeniach tkwi ziarno prawdy?
10 marca 1952 roku Fulgencio Batista przejął władzę na Kubie w wyniku zamachu stanu. Przewrotu dokonał na trzy miesiące przed wyborami prezydenckimi. Kubański wojskowy i polityk, który już wcześniej, w latach 1940-1944 pełnił urząd głowy państwa, brał w nich wprawdzie udział, nie miał jednak realnych szans na zwycięstwo.
W przeprowadzeniu zamachu stanu wspomogła Batistę armia. Po usunięciu urzędującego prezydenta, Carlosa Prío Socarrása, z urzędu, odwołał wybory i sam ogłosił się
Rzymski fresk ukazujący scenę ukarania tebańskiej królowej Dirke
Rzymski fresk ukazujący scenę ukarania tebańskiej królowej Dirke. Malowidło pochodzi z Pompejów i datowane jest na ok. 30 rok n.e. Obecnie artefakt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu (Włochy).
Według mitu królowa miała zostać przywiązana do rogów zwierzęcia przez braci Amfiona i Zetosa. Historia ta była chętnie przedstawiana w kulturze.