MacintoshPi, czyli Mac OS 7, 8 i 9 oraz Commodore dla Raspberry Pi
to mój mały projekt pozwalający na uruchomienie pełnoekranowych systemów Apple: Mac OS 7, Mac OS 8 i Mac OS 9 z dźwiękiem, aktywnym połączeniem internetowym i emulacją modemu pod Raspberry Pi OS Lite. Film przedstawia możliwości zestawu, a w powiązanych informacje o projekcie po polsku.
jaromaz z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 36
- Odpowiedz
Komentarze (36)
najlepsze
https://www.ebay.pl/itm/144401226445?hash=item219efbdacd:g:b08AAOSwlR1iAIZ8
Komentarz usunięty przez moderatora
Takich luksusów można oczekiwać dopiero od zbudowanych od zera zestawów. A te potrafią kosztować tyle co dobry pecet.
Pady mają opóźnienia USB - tutaj jest wykorzystany niskopoziomowy emulator BMC64, który obsługuje joysticki podłączane bezpośrednio do GPIO Raspberry Pi (tak jak ten na filmie), opóźnienie jest wtedy najmniejsze z możliwych. Wtedy już nieodczuwalne. Więcej o tym na
@Chrzonszcz: pewnie dlatego obecnie nie da się RPI nigdzie kupić. takie było gówniane, że przestali produkować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Umieszczenie Rapsberry Pi i odpowiedniego ekranu w środku obudowy Macintosha odtwarza doświadczenie obcowania z tym komputerem w skali 1:1 i jest ono bardzo pozytywne - ten system był bardzo przyjemny i przyjazny w użyciu, a sam komputer był bardzo mały i lekki. Dodatkowo nie martwisz się o awarie sprzętu (a wiele starych Macintoshy kosztuje dzisiaj na aukcjach więcej, niż w momencie wejścia na rynek u producenta).
W Polsce niewiele osób było stać na ten sprzęt, bo np. pierwszy Macintosh 128K w Stanach kosztował 2,495 $ (w przeliczeniu na dzisiejszą wartość 6,510 $). U polskiego dystrybutora Apple, firmę SAD, ceny tych komputerów była jeszcze bardziej napompowane. Poniżej ciekawy fragment magazynu Bajtek z 92 roku, który mówi o wejściu Apple / SAD na polski rynek: