Kto wymyślił wódkę? Polacy, Rosjanie czy… Litwini? Ten spór historyczny trwa od wieków.
Najwcześniejsze mocne alkohole na terenie Europy były wytwarzane w prawosławnych klasztorach na terenie dzisiejszej Białorusi, wtedy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Była to jednak inna w---a niż to co znamy dziś. Miała około 30 proc. przechodziła tylko raz przez proces destylacji.
Jeżeli interesuje Was temat historii alkoholu w perspektywie Rzeczypospolitej, zapraszam na zrealizowany z moim udziałem podcast Muzeum Historii Polski, w którym wraz z profesorem Michałem Kopczyńskim prześwietlamy ponad 1000 lat historii alkoholu w dziejach Polaków. Odcinek: „Rzeczpospolita w kulturze piwa, wina czy okowity”
I teraz ciekawostka: ważne zasługi dla ustandaryzowania mocnego alkoholu w Cesarstwie Rosyjskim miał szef urzędu miar i wag, Dmitrij Mendelejew. Ten naukowy geniusz, twórca układu okresowego pierwiastków w 1865 roku obronił rozprawę doktorską „O połączeniu alkoholu z wodą”. W roku 1884 otrzymał oficjalny patent na trunek nazwany Moskiewska Specjalna, który stał się wzorcem rosyjskiej wódki.
Obowiązująca do dziś receptura chemika to mieszanina spirytusu żytniego z surową miękką wodą o mocy koniecznie 40 proc. Litr takiego wzorcowego płynu w temperaturze 15 st. Celsjusza powinien ważyć 953 g.
Komentarze (7)
najlepsze