Perlator - prosty sposób na oszczędzanie wody w domu.
Montaż perlatorów w domu spowoduje zmniejszenie zużycia wody o 20-40 %. Samo urządzenie kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Poradnik mojego autorstwa.
Youn z- #
- #
- #
- 157
- Odpowiedz
Montaż perlatorów w domu spowoduje zmniejszenie zużycia wody o 20-40 %. Samo urządzenie kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Poradnik mojego autorstwa.
Youn zMontaż perlatorów w domu spowoduje zmniejszenie zużycia wody o 20-40 %. Samo urządzenie kosztuje od kilku do kilkunastu złotych. Dzięki temu będziemy bardziej eko gdyż jak wiadomo w Polsce istnieje deficyt wody. Dodatkowo zapłacimy mniej za wodę, a w niektórych miejscach także za śmieci, gdyż opłata za śmieci często naliczana jest na podstawie zużycia wody. Ponadto gdy ktoś ogrzewa wodę piecykiem zapłaci mniej za ogrzanie wody.
Perlator jest to przykręcana nakładka na końcówkę kranu, powodującą napowietrzenie strumienia wody a przez to ograniczenie jej przepływu. Dlaczego wiec perlatory nie są montowanie seryjnie przez producentów kranu ? Bo to nie jego interes, poza tym nie wie do czego będziesz używał kranu wiec nie chce ograniczać przepływu wody. Czasami krany mają zamontowane siateczki - nie są to perlatory.
Ważne
Są dwa rodzaje perlatorów: Napowietrzające oraz tworzące strumień igiełkowy.
Strumień igiełkowy czyli wiele pojedynczych strumieni coś jak w konewce albo wężu ogrodowym. Nie Polecam strasznie wszędzie pryska, niepraktyczne i szybko go wywalicie.
Perlator napowietrzający (patrz miniatura), strumień wody wygląda identycznie jak w seryjnym kranie. Taki wybieramy.
Przy zakupie perlatora trzeba zdecydować się jaką mają mieć wydajność.
Kran w kuchni - tutaj nie ma co szaleć z ograniczaniem przepływu bo będziecie się denerwować przez długi czas nalewania wody do czajnika lub garnka. Sugerowana wydajność 6-8 litrów/minuta.
Kran w łazience - Do mycia rąk i zębów wystarczy ok 3-4 litry/minuta. Używałem 1,8 litra/minuta i też było ok tylko trzeba się chwile przyzwyczaić bo jednak czuć że wody mniej się leje.
Perlator na prysznic - trochę kontrowersyjny bo zmniejsza nam strumień wody którym się myjemy. Zamontowałem na próbę i o dziwo było ok.
Generalnie lepiej dać trochę większy przepływ niż za mały i się męczyć. Prawidłowo dobrany perlator nie obniża komfortu użytkowania !
Minusy perlatora:
Trzeba dłużej czekać aż z kranu zacznie lecieć ciepła woda. Wedle normy maksymalna objętość wody w przewodach pomiędzy źródłem
ciepła/cyrkulacją a odbiornikiem ciepłej wody nie może być większa niż 3 dm3.
W przypadku standardowego kranu o przepływie 16 l/min i rury o pojemności 3 dm3 trzeba czekać 11 sekund na ciepłą wodę. Montaż perlatora wydłuży ten czas.
Dziękuję za uwagę i zachęcam do oszczędzania wody.
Komentarze (157)
najlepsze
Zużycie wody zawsze mieliśmy 7-8m3, a po zainstalowaniu nie przekracza 6m3 na miesiąc. Zawsze płaciłem przeszło stówę za wodę, a teraz się mieszczę do 100PLN, a jeszcze w międzyczasie zrobili podwyżkę.
U mnie wyszło, że perlatory zwróciły się
Toaleta umywalka max 2l/min
Łazienka umywalka 5l/min
Mając wannę nie oszczędzimy ale mając prysznic to można "przycebulić" kilka zł na wodzie a co za tym idzie i na ściekach ( ͡º ͜ʖ͡º)