RÓWNIEŻ z wydychanego powietrza. "Również", bo wodę pozyskuje się także z takich "sympatycznych" substancji jak: - uryna - kał - pot ze znoszonego ubrania przed odesłaniem go na Ziemię (co ciekawe ciuchów nie wyrzuca się po prostu w kosmos).
@Lootzek: Około 4 minuty jest podobnie. W ogóle cały czas mówią jakby wystarczyło wyprodukować tlen i to załatwi sprawę, a to właściwie połowa sukcesu.
@marcinwlo: Czekam na moment, w którym to zdjęcie pojawi się na grupie płaszczaków jako dowód na płaską Ziemię ( ͡°͜ʖ͡°) To będzie ten płaski "risercz" w praktyce.
Laik glowkuje: Rozumiem, ze ciekly tlen pod duzym cisnieniem i tak zawiera wiecej tlenu niz woda, a decyzje taka podjeto, poniewaz wode mozna pozyskac z uryny, powietrza itd? Tylko wtedy zaczyna ubywac wody.. ( ͡º͜ʖ͡º)
@giku:Wydychany dwutlenek węgla jest w kolejnym pudełku łączony z wodorem z poprzedniej reakcji dając metan i wodę. Metan się wywala w kosmos, ale pozwala to zaoszczędzić trochę wody. Ogólnie nie są to w pełni zamknięte systemy, a nawet bez tego co chwila któryś się #!$%@? więc ISS jest zależny od transportu zarówno wody jak i tlenu z ziemi.
#!$%@?, Ruskie to w dziurawej kapsule w kosmos potrafią polecieć, nawet przez ponad miesiąc mieli tę dziurawą kapsułę do ISS podpiętą i nic się nikomu nie stało. Szczelność, tlen i te wszystkie inne pierdoły są przereklamowane.
@Saly: Maja pochłaniacze. Ktoś tu pisał, że potem przetwarzają go na metan w reakcji z wodorem (pewnie regeneracja wkładów) powstałym przy tworzeniu tlenu. Nie mam pojęcia na ile to prawda.
Czym oni się właściwie zajmują na tych stacjach? Badają jakieś ziemskie zmienne parametry? Co oni robią czego nie zrobiłyby bezzałogowe sondy i satelity? Zawszę jak gdzieś mówią o stacjach kosmicznych, to tylko w kontekście przetrwania, a nie badań i pracy którą robią.
@Borealny: Prowadzą badania odnośnie zachowania różnych rzeczy z ziemii w stanie nieważkości. Docelowo ma to posłużyć do podróży miedzyplanetarnych. Ot chociażby wiemy że tak długa ekspozycja na ludzkie ciało w kosmosie sprawia że zmniejsza ci się tkanka kostna i mięśniową oraz jesteś narażony na promieniowanie kosmiczne i związane z tym choroby.
@Borealny: Cała stacja i wszystko co na niej przebywa jest eksperymentem. Bardzo upraszczając zbudowaliśmy próbną wersję łódki bez wioseł, uwiązaliśmy ją do nabrzeża i sprawdzamy czy da się w niej mieszkać, być w miarę samowystarczalnym i podróżować, mimo braku twardego gruntu pod stopami. W końcu cały czas zakładamy, że mamy większe plany podróży niż tylko najbliższa wysepka, czyli Księżyc.
@OsikanyBalwan: niestety ten potężny siurak zanurzony w atmosferę byłby przez nią spowalniany (opór powietrza) i w konsekwencji spowalniałby stację powodując jej spadek na Ziemię.
@OsikanyBalwan: Zresztą, prędkość ISS to 27 600 km/h. Prędkość liniowa Ziemi na równiku to 1 667 km/h. Zanim ten siurak zdążyłby cokolwiek przepompować, to dawno by spłonął w atmosferze :D
TLDW: maja maszyne wielkosci lodowki ktora rozbija wode na wodor i tlen (jonizujac). Wodor wydalaja poza stacje. Kolejne pytanie skad maja wode? Te chyba musza przywozic.
@Listonoszki_: podejrzewam ze maja jakis zapas, czy butle awaryjna. Sami mowia ze produkują 9kg (Czy litrow, nie pamietam jaka jednostka sie posługiwali) tlenu dziennie - to mniej niz potrzebuja astronauci. Bez sensu byloby marnotrawienie pozostałości.
Z czego wytwarzają azot? Czy po prostu jest wdychany i wydychany?
@Leks: Z tego co pamiętam z podstawówki (a mogę się mylić, bo to było 30 lat temu) tak właśnie jest. Wydychasz tyle samo azotu co wdychasz, gdyż nie bierze on udziału w niczym ( ͡º͜ʖ͡º)
@noshieeeeeeet: aa chyba, że tak, w takim razie polecam uBlocka, reklamę widziałem tylko na końcu filmu - ale to chyba była integralna cześć tego filmu a nie coś co yt dodał.
Komentarze (91)
najlepsze
@rentiever:
RÓWNIEŻ z wydychanego powietrza.
"Również", bo wodę pozyskuje się także z takich "sympatycznych" substancji jak:
- uryna
- kał
- pot ze znoszonego ubrania przed odesłaniem go na Ziemię (co ciekawe ciuchów nie wyrzuca się po prostu w kosmos).
Ciekawy materiał!
To będzie ten płaski "risercz" w praktyce.
a decyzje taka podjeto, poniewaz wode mozna pozyskac z uryny, powietrza itd?
Tylko wtedy zaczyna ubywac wody.. ( ͡º ͜ʖ͡º)
Ktos w temacie zeby wyjasnic roznice bilansow?
@darck: Prawie kilogram, dokładniej 8/9 kg. Pozostała 1/9 kg to wodór.
Masa atomowa tlenu to 16u a wodoru 1u
czyli 1.1(1)kg
chyba
@inference411: Chyba chodziło Ci o elektrolizę.
@Leks: Z tego co pamiętam z podstawówki (a mogę się mylić, bo to było 30 lat temu) tak właśnie jest. Wydychasz tyle samo azotu co wdychasz, gdyż nie bierze on udziału w niczym ( ͡º ͜ʖ͡º)
Komentarz usunięty przez moderatora
Pracujemy nad tym:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Winda_kosmiczna