Wykłady o filozofii w klasykach fantasy i science fiction (en)
Prof. Gregory Sadler, omawia wątki filozoficzne w dziesiątkach dzieł fantasy i SF: od Władcy Pierścieni przez Dicka, Lewisa czy Herberta, po R. R. Martina. W komentarzu przewodnik po całym kanale Sadlera, prawdopodobnie najlepszym miejscu do poznawania filozofii w sieci :)
eoneon z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 40
- Odpowiedz
Komentarze (40)
najlepsze
Autopoprawka: oczywiście nie paradoksy, tylko błędy logiczno-argumentacyjne (ang.: fallacies). Jest tam też do tego playlista pozytywna o konstruowaniu poprawnych argumentów: https://www.youtube.com/playlist?list=PLy91AvVMEx_8QDU4kqngIimiLTMwDXYhj
PS: Do listy ciekawych serii dodałbym jeszcze np. ogólne wprowadzenia do wielkich postaci z historii filozofii, takie "biograficzne" w stylu:
https://www.youtube.com/playlist?list=PL4gvlOxpKKIj-iR53DSbEJf5z7behuTWt
Na polski przetłumaczono jedynie kilka pozycji, między innymi Grę o Tron i Harrego Pottera.
Tak BTW, mam wrażenie, że ostatnio jest nie tylko moda na odkrywanie wątków filozoficznych w popkulturze, ale też popkultura zaczęła wprost coraz więcej czerpać z filozofii. Kiedy oglądałem końcówkę pierwszego sezonu "Westworld" to od razu myślę sobie "Hegel!" i "dialektyka pana i niewolnika". Podobnie w zasadzie wszystkie te popularne seriale po 2000 roku (poczynając od Dr. House'a i Six Feet Under) są mniej lub bardziej
Znam po parę książek z każdej serii i wydaje mi się, że ta Blackwella (pierwszy podany przez @loginnawykoppl link) jest wyraźnie lepsza, bo redaktor nie kazał autorom traktować czytelników jako półidiotów, którym trzeba tłumaczyć najprostsze pojęcia.
#niepopularnaopinia
Ale już np. Lem jest. Czekam aż Sadler nakręci o nim odcinek, bo nawiązania już się zdarzają, np. cytował go przy okazji wykładu o Philipie K. Dicku:
( ͡? ͜ʖ ͡?)
@xaliemorph:
Takie "luźniejsze" pogadanki jak ta seria o filozofii w SF/fantasy można spokojnie oglądać na prędkości 1.5-2x (o ile jesteś wystarczająco osłuchany z angielskim). Oczywiście z trudniejszymi materiałami się tak nie da, czasem trzeba ponawiać no i przeczytać teksty źródłowe, ale w pewnych przypadkach jak najbardziej można.
No i wszystko to kwestia priorytetów. Flagowa seria "Core Concepts" Sadlera to jakieś 160 godzin. Niby strasznie
A jeżeli ktoś chce się dowiedzieć, jak naprawdę efektywnie wykorzystywać czas, proponuję lekturę (wyśmienitej) biografii Balzaka autorstwa Stefana Zweiga. W skrócie: Balzak pisał każdej nocy od wieczora do świtu, potem spał kilka godzin przed południem, a resztę dnia, aż do wieczora, spędzał na życiu towarzyskim i ukrywaniu się przed wierzycielami. I tak przez kilkadziesiąt lat. :)
Jego uczeń, dr hab. Okołowski, napisał nawet książkę w temacie.
https://solaris.lem.pl/o-lemie/ksiazki-o-lemie/pawel-okolowski
Komentarz usunięty przez moderatora